Inflácia sa v máji zrýchlila na 2,7 %

14.06.2019 11:48

Rast cien sa v máji na Slovensku zrýchlil. Medziročná inflácia meraná národnou metodikou dosiahla 2,7 %, kým v apríli predstavovala 2,3 %.

V priemere za prvých päť mesiacov roka tak spotrebiteľské ceny na Slovensku stúpli o 2,4 %. Medzimesačne v máji oproti aprílu sa ceny zvýšili o 0,3 %, kým v predchádzajúcom mesiaci rástli o 0,2 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ).

Na medziročnej báze zdraželi najmä reštaurácie a hotely, a to o 4,2 %. Zvýšili sa však aj ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a ostatné palivá o 4,1 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 3,9 %, rozličné tovary a služby o 2,7 %, alkoholické nápoje a tabak o 2,5 %, v zdravotníctve o 2,1 %. Oproti vlaňajšiemu máju zdražel aj nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domácností o 1,4 %, rekreácia a kultúra o 1,3 %, odevy a obuv a vzdelávanie zhodne o 1 % a pošty a spoje o 0,8 %. Klesli iba ceny v doprave o 0,5 %.

Medzimesačne v máji oproti aprílu vzrástli najmä ceny za potraviny a nealkoholické nápoje a odevy a obuv zhodne o 0,8 %, alkoholické nápoje a tabak a reštaurácie a hotely rovnako o 0,7 % a ceny dopravy o 0,6 %. Miernejšie v porovnaní s aprílom stúpli ceny nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domácností a rozličných tovarov a služieb zhodne o 0,2 % a o 0,1 % stúpli tiež ceny pôšt a telekomunikácií. Klesli ceny v zdravotníctve o 0,2 % a taktiež ceny rekreácie a kultúry o 0,1 %. Na úrovni predchádzajúceho mesiaca zostali ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a ostatné palivá a za vzdelávanie.

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, v máji dosiahla 2,3 %, pritom v apríli predstavovala 1,9 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla v máji 1,9 %. V apríli bola na úrovni 1,6 %. V medzimesačnom porovnaní bola jadrová inflácia v máji na úrovni 0,4 % a čistá inflácia bola na úrovni 0,3 %.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#inflácia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku