Poľnohospodári môžu okrem toho požiadať aj o štátnu pomoc na platby poistného v poľnohospodárskej výrobe „Poistné“. Informoval o tom hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Vladimír Machalík.
„Tak, ako som sľúbila, začíname realizovať prvé prostriedky zo zvýšeného rozpočtu agrorezortu pre rok 2019, ktorý pre poľnohospodárov presadila Slovenská národná strana (SNS). Celkovo môžu poľnohospodári získať na kompenzácii za sucho v roku 2017 a v rámci novej schémy štátnej pomoci na platby poistného, ktorú sme čerstvo notifikovali v Bruseli, 21 miliónov eur. Na zlepšení stavu nášho agrosektora systematicky a intenzívne pracujeme. Aj takýmito opatreniami zabezpečujeme viac slovenských potravín pre nášho spotrebiteľa,“ uviedla Gabriela Matečná (SNS), vicepremiérka a šéfka MPRV SR.
Oprávnenými žiadateľmi v rámci podporného opatrenia „Sucho 2017“ sú tí, ktorým sa pre extrémne sucho v roku 2017 znížila priemerná ročná produkcia poľnohospodárskych výrobkov viac ako o 30 %. Zároveň oprávnenými žiadateľmi sú podniky, ktoré predložili podklady pre vypracovanie vládou schváleného materiálu 19. decembra 2018.
„Kompenzácia straty bude od 35 % do 90 %. A to v závislosti od toho, či žiadateľ využíval v tomto období závlahový systém, či si poistil svoju výrobu alebo príjem minimálne na polovicu a či pôsobí v oblastiach s prírodnými obmedzeniami. Tí, ktorí sa chovali zodpovedne, získajú viac. Celkovo vyplatíme na toto opatrenie 17 miliónov eur,“ uviedol generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch.
Pre toto opatrenie pritom platí špeciálna výnimka. Ak sa žiadateľ stal podnikom v ťažkostiach v dôsledku sucha v 2017, zostáva oprávneným žiadateľom, čo pri iných opatreniach neplatí. Zároveň PPA znížila administratívnu záťaž. Ak si totiž žiadateľ súbežne so žiadosťou o dotáciu „Sucho 2017“ podáva aj žiadosť o dotáciu v rámci opatrenia „Poistné“, postačuje, aby originály požadovaných potvrdení predkladal len k jednej žiadosti.
Cieľom opatrenia „Poistné“, na ktoré vyplatí PPA celkovo 4 milióny eur, je podporiť mikro-, malé a stredné podniky pôsobiace v rastlinnej a v živočíšnej prvovýrobe formou úhrady platby poistného.
„Poľnohospodári môžu požiadať o preplatenie oprávnených nákladov a výdavky na platby poistného, ktoré kryje straty spôsobené prírodnými katastrofami, nepriaznivými poveternostnými udalosťami, ktoré možno prirovnať k prírodnej katastrofe, výskytom chorôb zvierat alebo škodcov rastlín a vplyvom chránených zvierat,“ vysvetlil Kožuch. V rámci podporného opatrenia „Poistné“ je žiadateľom refundované poistné do výšky 65 %, ktoré uhradia v období odo dňa podania žiadosti do 30. septembra 2019.
Do tohto opatrenia sa už nebudú môcť zapojiť tí, ktorí požiadali o podporu na poistenie úrody pre rok 2019 v zmysle nariadenia vlády SR číslo 83 z roku 2017 o podmienkach poskytovania podpory v rámci spoločnej organizácie trhu s vínom. Takíto žiadatelia nie sú oprávnenými žiadateľmi na poskytnutie dotácie v rámci opatrenia „Poistné“.