„Ľudia na Slovensku sa nás často pýtali na to, prečo sa na slovenských poliach pestuje toľko repky ozimnej. Až 12 % celkovej výmery ornej pôdy na Slovensku tvorí tá s repkou ozimnou. No záujem o jej pestovanie je na základe tlaku tretieho sektora aj v iných krajinách. Pre porovnanie napríklad v Českej republike je to 15 % z celkovej výmery ornej pôdy,“ uviedla Gabriela Matečná.
Repka ozimná nie je podľa ministerky pôdohospodárstva plodinou, ktorá by škodila v osevnom postupe. „Je to práve naopak, pretože je neutrálnou plodinou, ktorá chráni pôdu proti erózii, nakoľko je osievaná v zime. Dôvodom pre jej zvýšené pestovanie je však oproti minulosti tlak tretieho sektora a neziskových organizácií na aditíva vo fosílnych palivách v podobe biopalív, ktoré sú vyrábané práve z repky ozimnej. To je dôvod, prečo máme toľko repky na našich poliach. Pre farmárov je to totiž z tohto dôvodu veľmi výhodná plodina na pestovanie,“ pokračovala Matečná.
V prípade využívania iných zdrojov energie by sa pestovanie repky ozimnej na slovenských poliach podľa ministerky pôdohospodárstva znížilo. „Ak budeme využívať energiu z jadra a jadrovej energie určite bude repky ozimnej na slovenských poliach menej,“ uzavrela Matečná.