Trump chystá pre Európu a Japonsko ultimátum. Pol roka na dohodu o autách

, 16.05.2019 08:47

Donald Trump dá Európanom a Japoncom čas šesť mesiacov, aby uzavreli s USA dohodu o obmedzení dovozu áut a súčiastok do Spojených štátov. Ak nie, tak zavedie clá na autá. Vyplýva to podľa agentúry Bloomberg z návrhu exekutívneho príkazu.

Aj zdroje televízie CNBC uviedli, že administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje posunúť rozhodnutie o clách na dovoz áut o 6 mesiacov. Zatiaľ totiž nechce prehlbovať globálne obchodné konflikty.

Biely dom má do soboty 18. mája rozhodnúť, či uvalí clá na dovoz áut a automobilových súčiastok. Podľa zákona má administratíva ďalších 180 dní na rozhodnutie, pokiaľ rokuje s opačnými stranami. Trump považuje clá za spôsob na získanie páky proti partnerom, ako sú Európska únie alebo Japonsko, počas rokovaní.

Trump však riskuje, že clami na autá vyvolá ďalšie globálne obchodné spory. Napríklad EÚ má už pripravený zoznam odvetných opatrení, ktoré prijme, ak Trump zavedie clá na dovoz áut.

Biely dom sa aktuálne pokúša uzavrieť obchodnú dohodu s Čínou a ukončiť eskaláciu konfliktu. Dve najväčšie ekonomiky v uplynulých dňoch opäť zvýšili clá na vzájomný dovoz, čo ohrozuje globálnu ekonomiku a znepokojuje finančné trhy.

Trump uvažuje o použití argumentu ohrozenia národnej bezpečnosti, aby mohol zvýšiť clá na autá až na 25 %. Ministerstvo obchodu vo februári predložilo príslušnú správu, ktorá podľa prezidenta ospravedlňuje zavedenie ciel.

Ministerstvo obchodu zistilo, že inovačná kapacita Ameriky „je vážne ohrozená, keďže dovozy naďalej vytlačujú americkú produkciu.“

„Zníženie výdavkov na výskum a vývoj zo strany amerických podnikov oslabuje inovácie, a preto hrozí, že to ohrozí našu národnú bezpečnosť,“ píše sa podľa agentúry Bloomberg v návrhu exekutívneho príkazu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Európska únia #USA #automobilky #Donald Trump
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku