Núdzové zásoby ropy má Slovensko na vyše 90 dní, ale aktuálne z nich nečerpá. Straty utrpí hlavne strategický prepravca ropy spoločnosť Transpetrol, ktorá aktuálne nemôže dodávať čierne zlato nielen Slovnaftu, ale ani rafinériám v susednom Česku.
Najvýznamnejším zahraničným odberateľom spoločnosti Transpetrol je rafinéria v Českej republike Unipetrol RPA. Objem dodávok ropy do českej rafinérie naposledy v roku 2017 v porovnaní s rokom 2016 vzrástol a dosiahol 4 001 481 ton. V danom roku spoločnosť zameraná na prepravu ruskej ropy zaznamenala tržby 56 miliónov eur a čistý zisk vo výške 3,6 milióna eur. Ešte lepší bol rok 2018, keď podľa údajov Finstatu dosiahol Transpetrol tržby 56,46 milióna eur a čistý zisk 4,05 milióna eur.
Ako veľmi tohtoročné hospodárske výsledky ovplyvní možno až mesačný výpadok dodávok ruskej ropy, je otázne. Podľa analytikov totiž Ruská federácia bude musieť zaplatiť zmluvne dohodnuté pokuty za prerušenie dodávok čierneho zlata. Presnú výšku sankcií chráni zmluvné tajomstvo. Oveľa väčšie komplikácie spôsobilo prerušenie dodávok ruskej ropy v Českej republike. Riešením problémov sa v pondelok mimoriadne zaoberal krízový výbor označený skratkou NESO. Zastúpenie v ňom mali všetci významní hráči miestneho trhu s pohonnými hmotami.
„Distribútori zvýšili dovoz nafty zo zahraničia. NESO tiež vláde odporučil uvoľniť núdzové zásoby ropy pre rafinériu v Litvínove,“ napísal na svojom twitterovom účte predseda Správy štátnych hmotných rezerv Českej republiky Pavel Švagr. Komerčné zásoby v susednej Českej republike pokryjú spotrebu na najbližších 30 dní a núdzové štátne zásoby pokryjú ďalších 84 dní. Na porovnanie, slovenské ropné zásoby štátu dokážu pokryť až 92,6 dňa a rafinéria Slovnaft má ďalšie zásoby, ktorých veľkosť nezverejnila.
Podľa podpredsedu ruskej vlády Dmitrija Kozaka mala už v pondelok o jedenástej pritiecť čistá ropa k hranici s Bieloruskom. Ešte v sobotu pritom Moskva tvrdila, že odstránenie kontaminovanej ropy bude trvať až dva týždne. V každom prípade cez slovenské potrubie v pondelok žiadna ruská ropa neprúdila.
Problémy ruského čierneho zlata sa mali začať už 19. apríla po tom, čo sa v rope objavila nadmerná prítomnosť častíc organického chloridu. Ten môže vážne poškodiť zariadenia slúžiace na spracovanie ropy a z tohto dôvodu prestali odoberať ruskú ropu rafinérie nachádzajúce sa v Nemecku, Poľsku, Českej republike, na Ukrajine a v Bielorusku.