Slováci nie sú spokojní s platom, najviac by chceli v Bratislave

Väčšina Slovákov nie je spokojná so svojím zárobkom a do ideálneho platu im chýba sto a viac eur. Vyplynulo to z prieskumu Poštovej banky.

01.04.2019 21:00
debata (25)

Pri otázke ideálneho príjmu vznikli pomyselné nožnice. Tí najchudobnejší chcú málo a tí najbohatší, naopak, najviac. „Čím viac máme, tým viac míňame. Tí, ktorí zarábajú do 600 eur by boli spokojní aj so zárobkom hraničiacim s tisíckou. A tým, ktorí si každý mesiac tisícku zarobia, tisícka nestačí, potrebovali by aspoň 1 500 eur,“ uvádza Poštová banka.

Do ideálneho platu Slovákom podľa výsledkov prieskumu chýba sto a viac eur. Našinci by chceli zarábať v priemere aspoň o 100 eur viac ako je priemerná mesačná mzda za rok 2018. Ideálny príjem Slovákov je 1 129 eur.

„Predstavy o ideálnom príjme sa líšia aj regionálne. Košičania a obyvatelia Banskobystrického kraja by sa v priemere uspokojili aj so mzdou do 1 000 eur, všetci ostatní by chceli zarábať viac. Medzi najnáročnejších, v tomto smere, patria Bratislavčania. K spokojnému životu potrebujú niečo cez 1 300 eur. Obyvateľom Trnavského kraja by stačilo zarábať aj o stovku menej,“ uvádza hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Najvyššie finančné predstavy o odmene za svoju prácu majú Slováci v produktívnom veku, teda 36 až 45 rokov. Tí uviedli odmenu 1 200 eur. Platové požiadavky s pribúdajúcim vekom a pravdepodobne aj so znižujúcim sa úverovým zaťažením podľa Poštovej banky postupne klesajú. Ľuďom od 56 rokov stačí podľa výsledkov prieskumu zárobok pod tisíc eur.

Z prieskumu zároveň vyšlo, že plat nad tisíc eur má 39 % Slovákov. Väčšina, 61 % ekonomicky aktívneho obyvateľstva, dostáva výplatu s trojmiestnou sumou. Navyše, Slovensko je v rámci EÚ podľa Poštovej banky stále na chvoste. Menej v priemere zarábajú už len v šiestich krajinách. Ide o Poľsko, Lotyšsko, Maďarsko, Litva, Rumunsko a Bulharsko. Najvyššiu priemernú mzdu, ktorá prekračuje hranicu 4 tis. eur, majú v Luxembursku, Dánsku a v Holandsku.

Priemerná nominálna mzda za celý minulý rok prekročila na Slovensku tisíc eur, vzrástla o 6,2 % a predstavovala 1 013 eur. „Podpisoval sa pod to hlavne priaznivý ekonomický vývoj v minulom roku, ktorý bol najciteľnejší počas prvých troch kvartálov. Rast nášho HDP bol ťahaný ako zahraničným dopytom, tak aj domácou spotrebou. To sa prelievalo aj do pozitívneho vývoja na trhu práce, kde nezamestnanosť klesala a mzdy rástli. Firmy totiž museli ponúkať lepšie platové ohodnotenie, pokiaľ chceli získať kvalifikovaných pracovníkov,“ vysvetlila analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Prieskum pre Poštovú banku uskutočnila agentúra 2muse. Cieľovou skupinou bola reprezentatívna vzorka slovenskej populácie vo veku od 15 rokov. Išlo teda o 1 454 respon­dentov. Zber dát sa uskutočnil od 19. februára do 5. marca 2018.

25 debata chyba
Viac na túto tému: #mzda #plat #bohatstvo #chudoba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy