USA majú rekordný schodok, smerujú k biliónovému deficitu

23.03.2019 07:44

Rozpočtový deficit Spojených štátov sa podľa údajov amerického ministerstva financií vo februári vyšplhal na 234 miliárd dolárov.

Prekonal tak februárový rekord 232 miliárd USD z roku 2012. Za obdobie prvých piatich mesiacov fiškálneho roka, ktorý v USA končí 30. septembra, sa rozpočtový deficit medziročne zvýšil o 39 percent.

Údaj prekonal odhad analytikov, ktorí za február očakávali schodok 227 miliárd dolárov. V roku 2012 rozpočtový deficit podľa agentúry AP naposledy presiahol jeden bilión dolárov. Za tento fiškálny rok je zatiaľ 544,2 miliardy dolárov. Vlani bol v rovnakom období na sume 391 miliárd dolárov.

Vláda vo svojom návrhu rozpočtu zaslanom minulý týždeň Kongresu počíta pre tento fiškálny rok s deficitom 1,09 bilióna dolárov. V najbližších štyroch rokoch by mal schodok nad bilionový hranicou zostať, napísala agentúra Reuters.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#deficit #USA
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku