Trhy vetria blížiacu sa recesiu, varuje ich výnosová krivka dlhopisov

22.03.2019 17:35

Výnosová krivka na amerických dlhopisoch v piatok invertovala prvýkrát od krízy pred vyše desaťročím. Experti to považujú za spoľahlivý signál blížiacej sa recesie. Wall Street v dôsledku toho oslabila.

Rozdiel vo výnosoch medzi 3-mesačnými a 10-ročnými dlhopismi sa dostal do negatívneho teritória prvýkrát od roku 2007. Dopyt po dlhopisoch s dlhšou dobou splatnosti spôsobil pokles výnosov 10-ročných dlhopisov až na 2,439 %. Neskôr sa výnosy 3-mesačných dlhopisov s 2,455 % opäť dostali pod výnosy 10-ročných dlhopisov (2,447 %).

Rozdiel medzi výnosmi 2-ročných a 10-ročných dlhopisov sa ešte nedostal do negatívneho teritória, ale znížil sa na približne 10 bázických bodov. Podľa expertov je však inverzia výnosovej krivky 3-mesačných a 10-ročných dlhopisov spoľahlivejším indikátorom. Táto anomália (inverzia výnosovej krivky) sa objavila niekoľko kvartálov pred všetkými recesiami v posledných desaťročiach.

Inverzia výnosovej krivky podčiarkuje obavy z potenciálneho poklesu ekonomiky a zvyšuje pravdepodobnosť, že americká centrálna banka (Fed) bude musieť znížiť úrokové sadzby.

Obavy z recesie majú negatívy vplyv aj na akciové trhy. Kľúčový americký index Dow Jones Industrial Average sa o 16.25 h SEČ nachádzal s mínusom 299,06 bodu alebo 1,15 % na 25.663,45 bodu. Širší index S&P 500 stratil 1,18 % a technologický index Nasdaq Composite 1,44 %.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#dlhopisy #USA #burza
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku