Bayer dostal na burze ťažkú ranu, potápa ho rozhodnutie súdu o Roundupe

Federálny súd v Spojených štátoch v utorok rozhodol, že herbicíd Roundup nemeckého chemického a farmaceutického koncernu Bayer spôsobuje rakovinu.

20.03.2019 15:14
debata (20)

Akcie spoločnosti zareagovali na verdikt oslabením o 12,5 percenta, čo je najväčšia denný strata za 16 rokov. Hodnota firmy tým klesla o zhruba osem miliárd eur, napísala agentúra Reuters.

Utorkový verdikt súdu v San Franciscu sa netýka zodpovednosti koncernu za ochorenia rakovinou žalobcu Edwina Hardemana. O tejto veci začne súd rozhodovať v stredu.

Spoločnosť Bayer popiera tvrdenie, že glyfosát, ktorý Roundup obsahuje, spôsobuje rakovinu. Bayer kúpil spoločnosť Monsanto, dlhoročného výrobcu Roundupu, za 63 miliárd dolárov v minulom roku.

Glyfosát je najrozšírenejším herbicídom na svete a Roundup bol prvým produktom, ktorý je na tejto látke založený. Dnes už ale nie je chránený patentom a na trhu je k dispozícii mnoho ďalších verzií. Bayer už skôr priznal, že kvôli tomuto herbicídu čelí tisíckam žalôb.

Chemickú látku glyfosát označuje Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny za pravdepodobne karcinogénne. Naopak, Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) a Európska chemická agentúra (ECHA), o ktorých posudky sa opiera Európska komisia, považujú glyfosát za neškodný.

20 debata chyba
Viac na túto tému: #burzy #Bayer #Roundup