Majetok spoločnosti zabavila socialistická vláda Venezuely v rámci rozsiahleho vyvlastňovania ropného priemyslu v roku 2007. ConocoPhillips, ktorá prišla o tri svoje projekty, sa potom rovnako ako napríklad konkurenčný Exxon Mobil obrátila na niekoľko medzinárodných inštitúcií. Arbitrážny súd Medzinárodnej obchodnej komory (ICC) vlani nariadil venezuelskej štátnej ropnej spoločnosti PDVSA zaplatiť firme ConocoPhillips viac ako dve miliardy dolárov.
Arbitrážny panel Svetovej banky v piatok oznámil rozhodnutie nariadiť Caracasu platbu ďalších 8,14 miliardy dolárov, čo podľa Reuters robí z firmy výrazne najúspešnejšieho hráča medzi všetkými spoločnosťami, ktoré sa snažia získať od Venezuely kompenzácie za vyvlastnenie. Caracas bude musieť z dlžnej čiastky navyše zaplatiť úroky 5,5 percenta ročne.
Spoločnosť ConocoPhillips sa u Svetovej banky domáhala náhrady 30 miliárd dolárov. Nie je však isté, koľko peňazí nakoniec skutočne získa. Venezuelská ekonomika je zbedačená a ropný priemysel po rokoch neefektívneho socialistického riadenia zápasí s nízkymi cenami aj s americkými sankciami.
Podľa médií sa firme len s ťažkosťami darí inkasovať odškodné, ktoré vlani na jar vymerala ICC, z ktorého zatiaľ získala len zlomok, prevažne v podobe surovej ropy.