Tempo výstavby diaľnice pri Žiline klesá na nulu

, 01.03.2019 11:25

Stavebné kapacity na problematickom úseku diaľnice D1 s tunelom Višňové zhotoviteľ minimalizoval. Podľa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) zo stavby zatiaľ neodišiel. Rezort dopravy chce konečné riešenie dostavby tohto úseku predložiť na rokovanie vlády počas budúceho týždňa.

Práce na úseku už dlhšiu dobu meškajú. Takto to...
Práce na úseku už dlhšiu dobu meškajú. Takto to vyzeralo na stavbe v októbri minulého roku. Autor: NDS

„Evidujeme, že zhotoviteľ minimalizoval kapacity na stavbe, ale do dnešného dňa zo stavby neodišiel,“ informuje hovorkyňa NDS Michaela Michalová. Minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) v stredu uviedol, že konečné riešenie dostavby tohto úseku bude známe budúci týždeň, kedy ho predloží na rokovanie vlády.

Výstavba úseku D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala s tunelom Višňové mešká. Podľa zmluvy, ktorú štát uzatvoril so zhotoviteľom, by 13,5 kilometra dlhá diaľnica mala byť hotová na konci tohto roku. Výstavbu realizujú stavebné spoločnosti Salini Impregilo a Dúha. Konzorcium stavebných spoločností v súťaži ponúklo sumu 409,8 milióna eur, čo nepredstavuje ani polovicu odhadovaných nákladov.

Diaľničný úsek musí byť hotový do roku 2023, inak Slovensko príde o možnosť jeho financovania z eurofondov. Ďalší postup výstavby je nateraz otázny. V hre je možnosť, podľa ktorej diaľničný úsek dokončí iná stavebná firma. V takom prípade sa Slovensko musí pripraviť na súdne spory s aktuálnym zhotoviteľom. Podľa ministra Érseka jeho pripravované riešenie podporuje aj Európska únia.

V posledných týždňoch na stavbe pracovalo minimum pracovníkov, ktorých počet sa pohyboval v desiatkach. Samotný tunel s dĺžkou 7 445 metrov bol prerazený koncom minulého leta s deväťmesačným meškaním.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#výstavba diaľnic #diaľnica D1 #tunel Višňové
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku