Érsek: Národný vodný dopravca môže byť do 2,5 roka v skúšobnej prevádzke

25.02.2019 13:15

Národný vodný dopravca by mohol byť v skúšobnej prevádzke do dva a pol roka. Skonštatoval to v pondelok po rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd).

„Myslím si, že do dvoch rokov, dva a pol roka by to mohlo byť v skúšobnej prevádzke. Musíme preto zmeniť zákon, lebo bude to doprava aj vo verejnom záujme,“ priblížil šéf rezortu dopravy v súvislosti s národným vodným dopravcom na Dunaji. Predpokladá, že štát po čase na lístky bude musieť niečo doplácať.

Táto forma dopravy zároveň podľa neho môže byť rentabilná, dopredu sa to však dá povedať len ťažko. „Je tu rieka, ktorá nie je využitá. Mala by byť využitá,“ zdôraznil Érsek. Teraz je na to podľa neho veľká príležitosť, keďže Európska únia to podporuje s tým, že by malo ísť o ekologickú formu dopravy.

Splavná vodná cesta na Dunaji by mala byť v rámci tohto projektu využitá primárne na trase Šamorín – Bratislava. Funkciou národného vodného dopravcu by mal byť pritom poverený existujúci podnik. Odhadované príjmy by ani v prípade maximálneho využitia kapacít plavidiel nedosiahli podľa informácie z dielne ministerstva dopravy o príprave podmienok na zriadenie takéhoto dopravcu úroveň nákladov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Dunaj #lode #národný vodný dopravca
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku