Trumpove clá platia americké firmy. V novembri tri miliardy dolárov

14.02.2019 12:25

Dodatočné dovozné clá stáli americké firmy len v novembri takmer 3 miliardy USD. Uviedla to koalícia amerických organizácií zastupujúcich podniky z jednotlivých sektorov, ktorá kritizuje dovozné clá zavedené prezidentom Donaldom Trumpom.

Podľa koalície, ktorej súčasťou sú firmy z priemyselných odvetví aj zástupcovia agrosektora, dovozné clá uvalené Donaldom Trumpom stáli podniky v novembri 2,7 miliardy USD (2,39 miliardy eur). Novembrové údaje sú zatiaľ posledné mesačné údaje, nakoľko neskôr nasledovala dočasná odstávka federálnych úradov, čo organizáciám znemožnilo získavanie potrebných údajov.

Ako povedal hovorca koalície, bývalý republikánsky kongresman Charles Boustany, údaje potvrdzujú, že sú to Američania, a nie zahraničná konkurencia, čo najviac strácajú v dôsledku obchodnej vojny.

„Americké firmy sú trestané dvakrát, na jednej strane historickým zvýšením daní vo forme nových ciel a na druhej poklesom exportu, keďže podniky a farmári strácajú šancu konkurovať na zahraničných trhoch, ktoré sú pre ne kľúčové,“ povedal.

Navyše, ďalšie škody pre export amerických podnikov predstavujú odvetné clá zo strany poškodených štátov. Podľa koalície export amerických produktov dotknutých odvetnými clami klesol v novembri medziročne o 4,1 miliardy USD, čo znamená zhruba o 37 %.

V súčasnosti prebiehajú ďalšie rozhovory medzi zástupcami USA a Číny o vyriešení obchodného sporu. Do 1. marca platí medzi krajinami „obchodné prímerie,“ čo znamená, že dovtedy ani jedna zo strán nepristúpi k ďalším sankčným opatreniam. V prípade, že k dohode nedôjde, Trump plánuje zvýšiť dovozné clá na čínske produkty v hodnote 200 miliárd USD z 10 % na 25 %. Podľa ministra financií Stevena Mnuchina aj Donalda Trumpa však rokovania pokračujú veľmi dobre a nie je vylúčené, že Trump termín z 1. marca posunie na neskôr.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#USA #clo #Donald Trump #obchodná vojna
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku