VIDEO: Kľúčová diaľnica sa zasekla. Pozrite sa, čo sa deje pri Žiline

Vodiči sa kritickému úseku pod Strečnom tak skoro nevyhnú. Výstavba diaľničného úseku D1 južne od Žiliny Lietavská Lúčka – Dubná Skala s tunelom Višňové má vážne trhliny. Zhotoviteľ, ktorý mal diaľnicu odovzdať na konci tohto roka, mešká so stavbou najmenej jeden rok. Tunel je už prerazený, meškanie sa však môže zväčšiť, keďže ruch na stavbe ustal.

27.01.2019 07:00
debata (264)

VIDEO: Pozrite si vo videu TV Pravda ako mala diaľnica obísť Strečno a čo sa pri jej výstavbe aktuálne deje.

Video

Štát sa pripravuje na krízové riešenie, podľa ktorého úsek dostavia niekto iný. Stavbári si myslia, že diaľnicu stále môže dokončiť súčasný zhotoviteľ, ktorým je konzorcium firiem Salini Impregilo a Dúha.

„Pokiaľ by sa na stavbe výrazne zlepšila vecná odborná komunikácia medzi objednávateľom, zhotoviteľom a stavebným dozorom, ktorú zmluva o diele na báze zmluvných podmienok žltý fidic (naprojektuj a postav, poz. red.) vyžaduje, je podľa môjho názoru možné úspešne dielo dokončiť so súčasným zhotoviteľom,“ povedal Pavol Kováčik, prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska.

Podľa jeho slov je talianska vedúca firma konzorcia Salini Impregilo skúsenou spoločnosťou, ktorá má vo svete za sebou realizáciu niekoľkých diaľničných projektov.

Napriek tomu na 13,5 kilometra dlho úseku aktuálne pracuje len hŕstka robotníkov. „Zhotoviteľ na stavbe vykonáva práce v tuneli s obmedzenými kapacitami (denná zmena asi 20 pracovníkov a nočná zmena 12 pracovníkov). Práce mimo tunela prebiehajú na 3–4 stavebných objektoch s asi 30 pracovníkmi,“ hovorí Michaela Michalová, hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti.

Na stavbe vládne neistota

Ministerstvo dopravy dlhodobo nebolo spokojné s počtom pracovníkov pracujúcich priamo na stavbe. V posledných týždňoch počet pracovníkov klesol na minimum. Na stavbe sa stupňuje neistota. Subdodávateľské firmy evidujú nezaplatené faktúry za vykonané práce. Minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) spolu s premiérom Petrom Pellegrinim (Smer) začiatkom decembra kontrolovali stavbu, pričom dali zhotoviteľovi na výber. Buď zrýchli, alebo zo stavby odíde. Práce sa však spomalili.

„O problémoch s postupom stavebných prác na tejto stavbe už zo strany NDS počúvame minimálne jeden rok. Nedostatočné riešenie vznikajúcich problémov objednávateľom a, naopak, niektoré nešťastné mediálne vyhlásenia vyústili do súčasného faktického zamrznutia výstavby. V takejto neštandardnej situácii je pochopiteľná aj neistota dodávateľov materiálov a subdodávok, či majú vo výstavbe pokračovať a či dostanú včas a riadne zaplatené,“ hodnotí Kováčik zo Zväzu stavebných podnikateľov.

Nový zhotoviteľ je rizikový

Riešenie situácie má byť známe do konca februára. Štát tlačí na čo najskoršiu dostavbu úseku spolu s tunelom Višňové, pretože cesta prvej triedy I/18 vedúca popod Strečno je preťažená a nehodová. Buď stavbu dokončí aktuálny zhotoviteľ, alebo diaľnicu dokončí niekto iný. Aktuálne nie je známe, aký objem peňazí si dostavba vyžiada.

„V prípade ukončenia kontraktu pred dostavaním diaľničného úseku stanoviť PHZ (predpokladanú hodnotu zákazky) na dokončenie diela bude možné až na základe inventúry rozostavanosti, a táto bude stanovená v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní,“ povedala Michalová z NDS.

Diaľničiari tvrdia, že v prípade ukončenia aktuálne platnej zmluvy budú postupovať v súlade so zákonom a budú sa snažiť minimalizovať lehoty na spracovanie podkladov na verejné obstarávanie. Riziká súvisiace s hľadaním nového zhotoviteľa vidí aj Zväz stavebných podnikateľov.

„Toto riešenie v sebe skrýva niekoľko rizík, pričom len objednávateľ NDS má všetky informácie, aby mohol tieto riziká správne vyhodnotiť,“ povedal Kováčik. V hre je hrozba súdnych sporov, ktorým bude musieť čeliť štát. „Následne k času potrebnému na ukončenie súčasnej zmluvy musíme pripočítať dobu potrebnú na vysúťaženie nového dodávateľa. A to tiež nebude rýchlo, stačí, ak sa pozrieme, koľko reálne trvajú verejné obstarávania NDS v súčasnosti, kde sa diaľničné úseky bežne súťažia i viac ako jeden a pol roka,“ dodáva Kováčik.

Odborníci kritizovali nízku cenu

Výstavba úseku je financovaná z eurofondov. Odborníci v čase vyhodnotenia tendra vyčítali nízko vysúťaženú cenu na úrovni 409,8 milióna eur. Predpokladaná hodnota zákazky bola 900 miliónov eur. Podľa platnej zmluvy má byť diaľnica dokončená v decembri tohto roku. Dnes je už isté, že termín dodržaný nebude. Doteraz zhotoviteľ vyčerpal len približne 40 percent celkovej sumy. Kvôli financovaniu z eurofondov diaľnica musí byť hotová do roku 2023.

Súčasťou úseku je diaľničný tunel Višňové, ktorý bude po dostavbe s dĺžkou 7 445 metrov najdlhším svojho druhu na Slovensku. K jeho prerazeniu došlo koncom minuloročného leta. Prerážka meškala deväť mesiacov. Diaľničný úsek po dostavbe dokončí južný obchvat Žiliny a vodičom umožní vyhnúť sa ceste prvej triedy I/18 v Strečnianskej ú­žine.

Aktuálne je vo výstavbe aj predchádzajúci úsek D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka, ktorý vytvorí prvú časť južného obchvatu Žiliny. Hotový má byť v tomto roku. Bez úseku s tunelom Višňové sa však vodiči tranzitujúci smerom na východ Žiline nevyhnú.

Výstavbe diaľnice D1 na severe Slovenska sa problémy nevyhýbajú. V minulom roku štát obnovil práce na úseku D1 Hubová – Ivachnová pričom musel zmeniť trasu tunela. Pri pôvodnom západnom portáli bol lokalizovaný zosuv. V roku 2013 zosuv úplne zastavil výstavbu úseku D1 Turany – Hubová, ktorý dodnes ostáva posledným nerozostavaným úsekom na diaľnici D1 medzi Bratislavou a Košicami. Štát vybral nové trasovanie s tunelom Korbeľka, no príprava úseku sa v minulom roku vrátila na začiatok.

© Autorské práva vyhradené

264 debata chyba
Viac na túto tému: #D1 #diaľnice #NDS #tunel Višňové #Lietavská Lúčka - Dubná Skala