Šefčovič, ktorý týmto rokovaniam predsedal, pripomenul, že za pracovným stolom na pôde eurokomisie sa stretol s ruským ministrom energetiky Alexandrom Novakom, šéfom ukrajinskej diplomacie Pavlom Klimkinom, šéfom ruského plynárenského koncernu Gazprom Alexejom Millerom a šéfom ukrajinskej spoločnosti Naftogaz Andrijom Koboljevom. Dodal, že k rokovaniam na tejto úrovni došlo po polroku tvrdej práce, ktorá nasledovala po vlaňajšom júnovom trojstrannom stretnutí v Berlíne.
V nasledujúcom videu je zachytený priebeh rokovaní. Šefčovič sa rozpráva v ruštine s ministrom Novakom a šéfom Gazpromu Millerom.
„Najzákladnejší výsledok je v tom, že zo strany ruského ministra a šéfa Gazpromu jednoznačne zaznelo, že majú záujem na tom, aby tranzit cez Ukrajinu pokračoval aj po roku 2019,“ uviedol slovenský eurokomisár.
Šefčovič na záver rokovaní v mene eurokomisie predložil „konkrétny návrh s konkrétnymi parametrami a číslami“, ktorý by zabezpečoval, že prúdenie plynu cez Ukrajinu a Slovensko bude naďalej pokračovať „vo veľmi zaujímavých“ komerčných objemoch.
„Je to veľmi dôležité pre energetickú bezpečnosť strednej Európy a pre situáciu na Slovensku,“ zhodnotil situáciu.
Ním predložený návrh obe strany pozorne preštudujú, rokovania budú pokračovať na expertnej úrovni, pričom sa všetky strany dohodli na ďalšom stretnutí na vysokej úrovni v máji tohto roku. Podľa Šefčoviča nejde o náhodný termín, lebo v máji už bude známy výsledok prezidentských volieb na Ukrajine a bude možné o celkovej situácii rokovať s novou politickou reprezentáciou v Kyjeve. Potom však podľa jeho slov bude treba využiť každý týždeň, aby sa dohoda o tranzite plynu po roku 2010 ukončila ešte v priebehu tohto roka.
Šefčovič upozornil na silný tlak trhov a obchodníkov s energiou, ktorí chcú vedieť, ako bude vyzerať zásobovanie energiou v Európe a v tejto súvislosti pripomenul zodpovednosť oboch krajín – Rusko ako dodávateľa a Ukrajiny ako tranzitného územia. „Musia byť nastavené podmienky tak, aby nikto nemal obavy, že budúca sezóna prinesie nejaké komplikácie,“ dodal.
To sa Šefčovičovi v mene EÚ zatiaľ podarilo každú zimu, že na základe rokovaní s Moskvou a Kyjevom bola dohoda o zimnom balíku energetických dodávok, ako však dodal, snaha je zaistiť dlhodobejšiu stabilitu, aby nemuselo opakovane každú jeseň dochádzať k trojstranným rokovaniam o dodávkach plynu.
Na otázku TASR, kto povedie ďalšie rokovania v mene EK ak uspeje v marcových prezidentských voľbách na Slovensku, Šefčovič povedal, že ide o veľmi záväznú tému a eurokomisia sa jej bude aj naďalej zodpovedne venovať. Za istú výhodu svojho doterajšieho pôsobenia vníma skutočnosť, že sa po desiatkach hodín rokovaní dobre pozná so zástupcami oboch strán a aj vďaka tomu sa mu doteraz každé rokovania podarilo dotiahnuť do úspešného konca.
VIDEO: Energetická či migračná kríza z Ukrajiny? Sme pripravení, vyhlásil slovenský premiér Pellegrini koncom novembra 2018.