Oxfam pred Davosom: Miliardári pribudli, chudobní prišli o majetok

Daňové systémy kladú vysokú záťaž na chudobných a verejné služby sú nedostatočne financované. Priepasť medzi bohatými a chudobnými sa zväčšuje, čo vyvoláva hnev verejnosti vo svete. Uviedla to v pondelok Winnie Byanyimaová, výkonná riaditeľka charitatívnej organizácie Oxfam International so sídlom v kenskom Nairobi.

21.01.2019 10:59
debata (26)

Oxfam International vo svojej správe konštatuje, že minulý rok pribudol vo svete každý druhý deň nový miliardár, zatiaľ čo hodnota majetku najchudobnejšej polovice svetovej populácie klesla o 11 %.

Organizácia zverejnila svoju správu v pondelok, keď sa vo švajčiarskom Davose začínajú schádzať politici, bankári a podnikatelia na výročnom Svetovom ekonomickom fóre (WEF). Oxfam International v správe píše, že vlády vynakladajú čoraz menej financií na verejné služby a nedarí sa im ani zastaviť daňové úniky.

„Chudobní ľudia trpia dvakrát tým, že sú zbavení základných služieb a platia aj vyššie daňové zaťaženie,“ uviedol Byanyimaová.

Hodnota majetku miliardárov sa vlani zvýšila o 12 % alebo o 2,5 miliardy USD (2,19 miliardy eur) denne, zatiaľ čo 3,8 miliardy najchudobnejších ľudí zaznamenalo pokles hodnoty svojho majetku o 500 miliónov USD každý deň, dodala Byanyimaová.

Charita pripomína, že daňové sadzby pre bohatých a korporácie sa v uplynulých dekádach znížili. A keď vlády zlyhajú pri zdanení bohatých, prenesú daňové zaťaženie na chudobných ľudí prostredníctvom spotrebných daní, ako je daň z pridanej hodnoty, povedala Byanyimaová.

Dodala, že v dôsledku týchto nepriamych daní na základné potraviny či iné základné spotrebiteľské produkty, ako je mydlo, potom chudobní ľudia zaplatia zo svojich príjmov relatívne vyššie dane ako bohatí.

VIDEO: Aj francúzske „žlté vesty“ sú prejavom sociálneho napätia. „Najväčším sociálnym problémom je vo Francúzsku vysoká nezamestnanosť, ktorú protesty hnutia žltých viest ale neriešia,“ konštatoval pre TV Pravda Pavol Szalai z portálu Euractiv.sk. Pred niekoľkými dňami sa vrátil z Francúzska, kde sa rozprával s predstaviteľmi hnutia žltých viest.

26 debata chyba
Viac na túto tému: #bohatstvo #chudoba #Oxfam #Žlté vesty
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy