Nižšia DPH ceny ubytovania nezníži, firmy ju 'rozpustia' u seba

Od začiatku roka platí na vybrané ubytovacie služby znížená sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH) vo výške desať percent. Hoci zámerom novely, ktorá túto zmenu priniesla, bolo umožniť hotelierom zlacnenie služieb a zvýšiť ich konkurencieschopnosť voči zahraničným ubytovateľom, podľa analytičky Silvie Hallovej z audítorskej spoločnosti Grant Thornton sa znížená DPH na poklesu cien neprejaví.

14.01.2019 13:48
debata (26)

„Zaťaženie služieb v cestovnom ruchu nižšou DPH je síce dobrá správa, avšak očakávať nižšie ceny je nereálne. Ubytovatelia úľavu využijú na kompenzáciu zvýšených nákladov na cenu práce, o ktorú sa v podobe príplatkov za nadčasy a prácu cez víkendy postarala táto vláda. Zníženie cien ubytovania na Slovensku neočakávam,“ uviedla Hallová, ktorá pokles sadzby DPH na ubytovacie služby zaradila medzi najvýznamnejšie zmeny v oblasti daní a odvodov platných od začiatku roka.

S ubytovaním súvisí ďalšie zmena v daňovej legislatíve. Nové pravidlá platia aj pre zdanenie nákupných poukazov, ktoré ponúkajú zľavové portály. Jednoúčelové poukazy na konkrétnu ubytovaciu službu na Slovensku budú pri predaji zaťažené 10 % DPH.

„Ak však bude poukaz viacúčelový, čiže využiteľný na zakúpenie ubytovania napríklad v Čechách alebo na Slovensku, nebude v čase zakúpenia takýto poukaz podliehať DPH,“ vysvetľuje analytička.

26 debata chyba
Viac na túto tému: #dane #DPH #turizmus