Trumpove clá na autá strašia aj americké automobilky

Americký automobilový priemysel sa rovnako ako európske automobilky obáva ciel na dovoz áut do USA, ktorými hrozí prezident Donald Trump. Určite by sa ich totiž dotkli odvetné opatrenia. Americké automobilky teraz zdôrazňujú nutnosť dohody o voľnom obchode.

15.12.2018 20:33
debata (8)

Predstavitelia automobilového priemyslu z USA v piatok zdôraznili americkému obchodnému splnomocnencovi Robertovi Lighthizerovi potrebu obchodnej dohody s Európskou úniou a požadovali zmenu smerovania colnej politiky prezidenta Donalda Trumpa.

„Obchodná dohoda by bola jedinečnou príležitosťou zrušenia prekážok,“ uviedla Jennifer Thomasová z amerického zväzu Alliance of Automobile Manufacturers, ktorá zastupuje 12 veľkých výrobcov, medzi ktorých patria aj divízie nemeckých značiek BMW, Volkswagen alebo Mercedes-Benz v USA.

Zástupcovia automobiliek upozornili, že clá na dovoz ocele a hliníka do USA poškodzujú miestny automobilový priemysel. Nákupné ceny ocele v USA v niektorých prípadoch vyskočili až o 30 %. Podľa nich je teraz hlavne potrebné vyhnúť sa ďalším clám. Nevidia tiež v transatlantickom obchode s autami ohrozenie národnej bezpečnosti, čím chce Trump odôvodniť zavedenie ciel na dovoz áut.

Lobisti dali jasne najavo, že je dôležitá harmonizácia technickej regulácie v oblasti áut. Prispôsobenia ročne zhltnú milióny dolárov, uviedol Charles Uthus z American Automotive Policy Council.

Podľa údajov Alliance of Automotive Manufacturers ročný príspevok automobilového priemyslu k hrubému domácemu produktu (HDP) Spojených štátov predstavuje 953 miliárd USD (844,5 miliardy eur). Vlani sa z USA vyviezlo 950.000 áut. Automobilky, z toho mnohé zahraničné z Európy a Japonska, v krajine investovali 82 miliárd USD. Až 60 % ich produkcie je určených na export.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #clo #automobilky #Donald Trump
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy