Ukrajinci mrznú. Po zvýšení cien plynu odpojili neplatičov

Ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman obvinil v stredu miestnych predstaviteľov zo zapríčinenia krízy, pre ktorú státisíce ľudí zostali v mrazivom počasí bez dodávok tepla.

14.11.2018 17:16
debata (270)

Ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman obvinil v stredu miestnych predstaviteľov zo zapríčinenia krízy, pre ktorú státisíce ľudí zostali v mrazivom počasí bez dodávok tepla.

Problémy s dodávkami tepla na Ukrajine sa objavili po tom, ako národná plynárenská spoločnosť Naftohaz zvýšila svoje ceny za plyn. Pre niektoré z miest je však stanovená cena príliš vysoká. Naftohaz odmietol obnoviť dodávky pre miestnych dodávateľov tepla či elektrárne, pokým si nevyrovnajú dlhy alebo nezaplatia za dodávky vopred.

Premiér Hrojsman obvinil miestnych predstaviteľov, že neboli schopní vyriešiť tieto spory, a parlament by mal podľa neho uvažovať o tom, či ich neodvolá.

„Toto sa musí skončiť,“ povedal na zasadnutí vlády. „Ak niektorí starostovia nezabezpečia, aby to fungovalo, požiadame parlament, aby sa tým zaoberal a zbavil ich funkcie“.

Hrojsman uviedol, že zasiahol a posledných 24 hodín strávil tým, že sa snažil dosiahnuť dohodu medzi miestnymi predstaviteľmi a dodávateľom plynu.

Volodymyr Mykolajenko, starosta mesta Cherson, kde sa bez kúrenia ocitlo viac ako 100.000 ľudí, povedal, že vďaka Hrojsmanovmu úsiliu začala miestna elektráreň dostávať plyn a vykurovanie sa v nadchádzajúcich hodinách obnoví.

Agentúra AP pripomína, že nahnevaní Ukrajinci sa zhromažďovali na uliciach a blokovali cesty na protest voči nečinnosti úradov. V meste Smila museli uzavrieť miestnu nemocnicu a vyviezť pacientov z mesta, keďže teploty klesli a chýbala dodávka tepla. Úrady postavili pre miestnych obyvateľov vyhrievané stany.

270 debata chyba
Viac na túto tému: #plyn #Ukrajina #Naftogaz