Elektrina pôjde hore, dodávatelia odhadujú nárast do desať percent

29.10.2018 11:02

Najväčší dodávatelia energií odhadujú, že ceny elektriny pre slovenské domácnosti vzrastú. Kým podľa spoločnosti Východoslovenská energetika domácnostiam zdražie elektrina zhruba o 10 %, firma ZSE Energia odhaduje rast cien od 7 do 9 %.

„Aká bude konečná cena za elektrinu, to vám v tejto chvíli ešte neviem povedať. Cena komodity tvorí približne 30 % na celkovej cene a je to v podstate jediná transparentná položka, nakoľko striktne vychádza z vývoja trhových cien. Do výpočtu ceny vstupujú ďalšie zložky, ako napríklad distribučné tarify, odvod do jadrového fondu, tarifa za prevádzkovanie systému (podpora OZE a baní na Hornej Nitre). Ja pri celkovej cene odhadujem nárast od 7 do 9 percent,“ povedal v rozhovore pre portál vEnergetike.sk predseda predstavenstva ZSE Energia Juraj Krajcár.

S nárastom cien komodity musia podľa neho počítať aj veľkí priemyselní odberatelia, ktorí budú uzatvárať s dodávateľmi nové zmluvy. „Ceny komodity sa v tejto skupine zákazníkov budú prispôsobovať trhovým podmienkam, to jest v budúcom roku naisto porastú. V prípade, ak mal zákazník dlhšie obdobie (2 až 3 roky) fixovanú cenu elektriny alebo plynu, je možné, že ho aktuálne ponuky dodávateľov prekvapia. Od roku 2016 cena elektriny stúpla v podstate dvojnásobne a plynu o niečo menej,“ dodal Krajcár.

Šéf západoslovenkých energetikov z dôvodu vysokej volatility cien a neistoty vývoja cien emisných povoleniek stále odporúča veľkým odberateľom pre možnosť dlhodobejšieho plánovania nákladov i v tomto čase uzatvárať viacročné kontrakty.

Spoločnosť ZSE podľa Krajcára mení, respektíve uzatvára nové zmluvy s odberateľmi vtedy, ak platnosť pôvodnej zmluvy končí, alebo ak počas platnosti odberateľ prejaví vôľu uzatvoriť nový kontrakt. „Nemeníme a nevypovedáme jednostranne zmluvy ani v prípade, ak podľa súčasných trhových parametrov nie sú už pre našu spoločnosť najvýhodnejšie,“ zdôraznil Krajcár.

Na trhu sa podľa neho v poslednej dobe objavili aktivity zo strany jednotlivých konkurentov, ktorí časť svojich zmlúv so zákazníkmi kvôli ich aktuálnej nevýhodnosti vypovedali. „Obchodník sa do takejto situácie môže dostať v prípade, ak pri nákupe komodít príliš riskoval, prípadne ho odkladal na neskôr, kedy rastúce ceny už neumožnili dosiahnuť pozitívnu ekonomiku z takto uzatvorených zmlúv. Pravdepodobnosť toho, že sa veľký dodávateľ dostane do podobnej situácie, je vzhľadom na väčší počet zákazníkov, väčšie možnosti pri nákupe na burze a striktné pravidlá riadenia rizika výrazne nižšia,“ doplnil.

Západoslovenskí energetici očakávajú, že súčasný stav na svetových trhoch s komoditami prispeje k “vyčisteniu“ trhu s dodávkami energií na Slovensku. „Zažili sme šesťročné obdobie poklesu cien komodít. To nahrávalo špekulatívnemu a mnohokrát nezodpovednému správaniu sa niektorých dodávateľov, ktorí bez akéhokoľvek risk manažmentu odkladali nákupy komodít na posledné možné obdobie. V tomto prípade boli schopní ekonomicky ustáť situáciu na trhu. Za posledné dva roky sa trh fundamentálne zmenil a zodpovedný prístup pri rozkladaní rizika do viacerých období sa z dlhodobého hľadiska vypláca. Tí dodávatelia, ktorí si neboli schopní nastaviť základné rizikové pravidlá, pravdepodobne svoje pôsobenie skončia,“ uzavrel Krajcár.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#energie #elektrina
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku