Z pohľadu Fitch čoraz intenzívnejšie politické rozpory v Británii zvýšili pravdepodobnosť neriadeného brexitu bez dohody. Takýto výsledok by podstatne narušil colnú, obchodnú a hospodársku činnosť, upozornila agentúra. Fitch by následne musela prehodnotiť údaje, na základe ktorých stanovila terajší rating.
Doposiaľ Fitch vychádzala z predpokladu, že Británia opustí EÚ v marci budúceho roka s dohodou o prechodnom období a náčrtom budúcej obchodnej dohody s blokom.
Ale premiérka Theresa Mayová má problémy dosiahnuť dohodu, s ktorou by získala podporu ako Bruselu, tak jej vlastných poslancov z Konzervatívnej strany.
Fitch v súčasnosti oceňuje britský vládny dlh ratingovou známkou AA s negatívnym výhľadom, čo znamená, že môže rating znížiť v budúcnosti. Fitch v roku 2013 odobrala Británii najvyššiu známku AAA. Odôvodnila to slabšími verejnými financiami Spojeného kráľovstva.
Ďalšia agentúra Standard & Poor's (S&P) Global Ratings potvrdila Británii svoj doterajší rating, ale s negatívnym výhľadom.
Dôvodom je neistota, pokiaľ ide o ukončenie členstva a budúci vzťah Spojeného kráľovstva s EÚ.
Zhoršenie výhľadu nemalo doteraz veľký vplyv na apetít investorov po britskom vládnom dlhu, ktorý sa v čase politických alebo ekonomických turbulencií stále považuje za bezpečný. Ale je to trápne pre konzervatívnu vládu. Predchádzajúci konzervatívny kabinet totiž v roku 2010, keď sa pustil do úsporného programu, zdôrazňoval práve význam zachovania najvyššieho ratingu AAA.