Americký prezident Donald Trump je v prvom rade obchodník a preto za vraždu novinára nezavedie tvrdé sankcie voči Saudskej Arábii. Profesor Katedry medzinárodného obchodu Ekonomickej univerzity v Bratislave Peter Baláž pre TV Pravda upozornil napríklad na to, že ropní šejkovia vo veľkom nakupujú zbrane od amerických firiem ovládaných americkými republikánskymi politikmi.
Saudská Arábia v nedeľu varovala, že podnikne odvetné opatrenia za akékoľvek represívne opatrenia spojené so zmiznutím saudského opozičného novinára Džamála Chášakdžího. Znepokojenie na finančných trhoch podporilo aj vyjadrenie šéfa štátnej spravodajskej televízie Al-Arabíja Turkího Dachíla. „Pokiaľ amerického prezidenta Trumpa štve ropa za 80 dolárov, nikto nemôže vylúčiť, že sa cena zvýši na 100 až 200 dolárov za barel,“ povedal. Miestny mediálny mág má blízko ku kráľovskej rodine a situáciu sa následne snažil upokojiť konzulát Saudskej Arábie vo Washingtone. Podľa oficiálneho vyjadrenia Dachílov názor nereprezentuje názor kráľovstva.
Paralela s rokom 1973
Pred viac ako pol storočím vyústil vojnový konflikt na Blízkom východe do ropnej krízy, ktorá paralyzovala celú západnú ekonomiku. Všetko odštartovala v roku 1967 blesková šesťdňová vojna, počas ktorej Izrael obsadil Sinajský polostrov, Golanské výšiny, pásmo Gazy, západné Jordánsko a východný Jeruzalem. V snahe získať dobyté územia späť Egypt spolu so Sýriou napadli 6. októbra 1973 Izrael. Po krátkej ofenzíve prebral iniciatívu židovský štát. Po troch dňoch bojov boli jeho vojská 100 kilometrov od egyptskej Káhiry a 60 kilometrov od sýrskeho Damasku.
V snahe odvrátiť totálnu porážku siahli arabské krajiny po svojej najsilnejšej ekonomickej zbrani a kartel OPEC výrazne obmedzil ťažbu ropy. K obmedzeniu ťažby ropy reálne prišlo 17. októbra 1973, následne cena čierneho zlata vyletela prudko nahor. V tom čase išlo o ideologický spor. Teraz by mohlo ísť o ideologický spor, ale zo strany USA, ak by ľudské práva Donald Trump povýšil nad biznis.