Predaj nových áut v EÚ v septembri prudko klesol pre novú normu

17.10.2018 11:18

Predaj nových áut v Európskej únii v septembri prudko klesol, keďže výrobcovia sa v priebehu leta snažili rôznymi zľavami zvýšiť svoj odbyt pred zavedením novej normy WLTP (Worldwide Harmonized Light Vehicles Test Procedure).

Podľa údajov Európskeho združenia výrobcov automobilov (ACEA) sa predaj osobných áut v EÚ v septembri znížil o 23,5 % na 1,09 milióna vozidiel. To ostro kontrastuje s augustovým nárast predaja o 31,2 %. Septembrový pokles bol prvý za šesť mesiacov.

Európski výrobcovia automobilov ponúkli v lete veľké zľavy, aby sa zbavili vozidiel, ktoré nespĺňajú nové emisné pravidlá. Po zavedení WTPL od 1. septembra tak väčšina trhov v EÚ, vrátane piatich najväčších, zaznamenala dvojciferný pokles predaja nových áut.

Konkrétne, odbyt nových áut v Nemecku sa v septembri znížil o 31 %, v Taliansku o 25 %, v Británii o 21 %, v Španielsku o 17 % a vo Francúzsku o 13 %.

Najväčší výrobca áut v Európe, nemecký koncern Volkswagen (VW), hlási za september pokles predaja o 48 %, Daimler o 12 % a BMW o 8,6 %. Fiat Chrysler Automobiles (FCA) zaznamenal minulý mesiac pokles odbytu o 3 2 %, Renault o 7,7 % a Peugeot o 27 %.

Za prvých deväť mesiacov 2018 však predaj nových áut v EÚ vzrástol o 2,5 % na 11,95 milióna vozidiel, uviedlo ACEA. Z toho odbyt v Španielsku sa v období január-september zvýšil o 11,7 %, vo Francúzsku o 6,5 %, v Nemecku o 2,4 %, zatiaľ čo v Taliansku klesol o 2,8 % a v Británii o 7,5 %.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#automobilky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku