Brusel varuje Nemcov: Nevyvážajte staré dízle do východnej Európy

Európska komisia sa obáva, že nemecké automobilky sa budú snažiť vyvážať staré osobné vozidlá s naftovým motorom, ktoré v rámci nových opatrení odkúpi od motoristov, do krajín východnej Európy. V nedeľu to uviedla eurokomisárka Elžbieta Bienkowski, ktorá je zodpovedná za vnútorný trh, priemysel a podnikanie.

08.10.2018 07:18
debata (104)

Špičky nemeckej vládnej koalície sa minulý týždeň zhodli na súbore opatrení, ktorý by mal zabrániť zákazom vjazdu dieselových vozidiel do nemeckých miest. Vláda automobilky požiadala, aby majiteľom starších automobilov ponúkli stimuly vo forme odkúpenia starého auta na protiúčet pri nákupe nového, alebo modernizáciu motorového a výfukového systému.

Firmy sľúbili, že ponuka odkúpenia na protiúčet začne platiť okamžite. Nie všetky sa však zaviazali k nákladným úpravám. Vláda chce, aby všetky náklady na úpravu motorov hradili výrobcovia. Minister dopravy Andreas Scheuer povedal, že bola dosiahnutá politická dohoda a o podrobnostiach jej zavedenia vrátane finančných podmienok sa stále jedná.

Automobilky preferujú odkupy starších vozidiel výmenou za kúpu ekologickejších modelov, čo by viedlo k nárastu predaja, hoci pri zníženej cene.

„Vývoz by znamenal presun problémov s kvalitou ovzdušia zo západu na východ,“ vyhlásila Bienkowski v rozhovore pre denník Tagesspiegel. Napríklad Bulharsko podľa ekologickej skupiny Transport & Environment vlani doviezlo zo štátov EÚ viac ako 100 000 ojazdených automobilov, z toho viac ako tretina mala najviac znečisťujúce motory.

„Malo by byť jasne určené, čo sa stane s opotrebovanými vozidlami,“ povedala eurokomisárka a dodala, že ide o európsky, a nie národný problém.

104 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #diesel