Na troch tratiach budú súkromné vlaky, rozhodne súťaž

08.09.2018 15:47

V budúcom roku budú môcť dopravcovia súťažiť o prevádzku vlakov na troch dotovaných železničných tratiach na Slovensku. A to na trase zo Žiliny do Rajca, z Košíc do Moldavy nad Bodvou a z Bratislavy do Komárna.

„Rezort dopravy urobil všetky potrebné kroky na spustenie liberalizácie železničnej dopravy na Slovensku. V Úradnom vestníku Európskej únie sú už zverejnené všetky tri trate, o ktoré môžu v budúcom roku súťažiť dopravcovia,“ priblížila hovorkyňa ministerstva dopravy Karolína Ducká. Štát si od takéhoto kroku sľubuje výhodnejšie podmienky, dostupnejšiu dopravu, a najmä kvalitnejšie služby pre cestujúcich.

„Záleží nám na tom, aby celý proces prebehol bez zbytočných chýb a aby súťaž priniesla predovšetkým výhody ako dostatok kapacity a prilákala do vlakov ďalších cestujúcich. Zároveň nám ukáže reálny pohľad, či to bolo správne rozhodnutie a v liberalizácii ďalších tratí budeme pokračovať,“ avizoval minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd).

Všetky trate, o ktoré sa bude v roku 2019 súťažiť, patria podľa rezortu z hľadiska každodenného cestovania k vysoko vyťaženým. „Ministerstvo dopravy chce transparentnou verejnou súťažou umožniť, aby sa o prevádzku na nich mohlo uchádzať široké spektrum dopravcov, teda malých aj veľkých,“ doplnila Ducká.

Kým nie sú výsledky liberalizačného procesu známe, štát nateraz podľa jej slov využije možnosti európskej legislatívy a na zostávajúce trate si objedná verejnú osobnú dopravu priamym zadaním. „Aktuálne ide o trate zazmluvnené Železničnou spoločnosťou Slovensko. Zmluva na prevádzkovanie verejnej osobnej dopravy sa spoločnosti končí v roku 2020,“ dodala Ducká.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#železnice #vlaky #doprava
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku