Minister Érsek v špičke vymenil auto za vlak z Miloslavova

Minister dopravy a výstavby (MDV) SR Árpád Érsek (Most-Híd) v utorok v rámci kampane #ideminak cestoval do práce vlakom.

04.09.2018 13:07, aktualizované: 16:26
debata (8)

V Miloslavove, kde nastupoval, si pozrel obsadenosť záchytného parkoviska, ktoré pri stanici vybudovala obec na pozemkoch Železníc Slovenskej republiky (ŽSR).

Podľa hovorkyne ministerstva dopravy Karolíny Duckej šéf rezortu počas cesty vlakom do práce skontroloval obsadenosť vlakov po začiatku školského roka na tejto trase a zaujímal sa o názory ľudí na možnosti alternatívnej dopravy v tomto dopravnom smere.

„Chcem vedieť, či je vlaková doprava na tejto trati dostatočná a samozrejme som sa zaujímal aj o možnosti, ako ju ešte podporiť, pretože vlaky nestoja v zápchach,“ opísal Érsek. Po ceste do práce vlakom skonštatoval, že obce, ktoré využili ponuku ŽSR a vybudovali pri staniciach záchytné parkoviská, urobili pre svojich obyvateľov pozitívnu vec a tieto projekty je potrebné čo najviac podporovať.

„Minister s ľuďmi diskutoval o možnosti posilniť vlakové spojenie na tejto trati, čo je však už technicky veľmi náročné, lebo ide o jednokoľajovú trať. Obsadenosť vlaku bola akceptovateľná, ale minister sa s ľuďmi vo vlaku zhodol, že do budúcnosti treba hľadať možnosti, ako tieto parametre ešte zlepšiť,“ priblížila Ducká.

V rámci kampane #ideminak, ktorú v pondelok 3. septembra spustil rezort dopravy, minister dopravy aj osobne podporuje alternatívu voči osobnej automobilovej doprave, kde vo väčšine prípadov sedí v jednom aute len jeden človek. Okrem zdieľania ministerského auta bude využívať aj prostriedky verejnej osobnej dopravy a rôzne formy alternatívnej dopravy.

SaS: Minister nemá byť ako taxikár

Minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) by mal podľa opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) konať v prvom rade ako minister, nie ako taxikár. Liberáli totiž považujú konanie ministra Érseka, ktorý do vládnej limuzíny pozýva občanov s rovnakou cestou do práce, ako má on, za typické PR vládneho činiteľa.

Strana pritom pripomína, že približne pred rokom a pol jej poslanci predložili v parlamente návrh novely zákona o cestnej doprave, ktorou by sa umožnilo „zdieľať“ na prepravu osôb všetky autá. „Miesto toho, aby tento návrh vládna väčšina podporila, ministerstvo dopravy sa postavilo na stranu taxikárov, ktorí súdnou cestou dosiahli zastavenie činnosti Uberu na Slovensku,“ uviedol poslanec Národnej rady (NR) SR za SaS Miroslav Ivan.

Doplnil, že na základe tlaku verejnosti, technologického pokroku a s tým spojeným vznikom spoločností, ktoré kopírujú model Uberu, ministerstvo dopravy predložilo do pripomienkového konania novelu zákona, ktorou chce liberalizovať tento segment verejnej dopravy.

„Podotýkame, že ide prakticky o ten istý návrh, ktorý predložila strana SaS. No napriek tomu, že pripomienkové konanie bolo ukončené v polovici júla 2018, do dnešného dňa nie je žiaden návrh zákona v Národnej rade,“ dodal Ivan. Ministrovi tiež pripomenul, že do jeho limuzíny sa okrem neho a šoféra zmestia dvaja, maximálne traja cestujúci. „To je žalostne málo oproti možnostiam zlegalizovaného, takzvaného zdieľaného cestovania,“ konštatoval Ivan.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #vlak #Arpád Érsek #Miloslavov
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy