Erdogan: Americký dolár je prekážkou globálneho obchodu

Americký dolár je prekážkou globálneho obchodu. Vyhlásil to v pondelok turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorého krajina čelí sankciám USA a ekonomika zápasí s problémami.

03.09.2018 13:55
debata (25)

„Navrhujeme obchodovať radšej s našimi vlastnými menami ako s americkým dolárom,“ povedal Erdogan na summite krajín strednej Ázie v Kirgizsku podľa tureckej štátnej tlačovej agentúry Anadolu.

Spojené štáty minulý mesiac uvalili sankcie na niektorých členov tureckej vlády v snahe prinútiť Ankaru, aby prepustila zadržiavaného amerického občana. Sankcie vystrašili investorov.

Turecká líra výrazne oslabila a miera inflácie v krajine minulý mesiac vzrástla na takmer 18 %.

Rusko, ktoré tiež čelí sankciám Západu, vrátane USA, sa v uplynulých týždňoch pokúsilo odkloniť od dolára pri medzinárodných obchodných transakciách.

„Potrebujeme sa zbaviť dolára ako prostriedku vzájomnej výmeny a hľadať iné alternatívy,“ vyhlásil štátny tajomník ruského ministerstva zahraničných vecí Sergej Rjabkov minulý týždeň pre agentúru TASS.

Medzinárodné kontrakty sa často realizujú v amerických dolároch z dôvodu menovej stability.

Turecká centrálna banka, ktorá v júli odmietla zvýšiť úrokové sadzby a udržala ich na doterajšej úrovni 17,75 %, v pondelok vzhľadom na vysokú infláciu uviedla, že predstavuje vážne riziko pre cenovú stabilitu, a preto bude konať. Nasledujúce zasadnutie menového výboru banky sa uskutoční 13. septembra.

25 debata chyba
Viac na túto tému: #obchod #USA #dolár #Recep Tayyip Erdogan