Inšpektori práce odhalili za 1. polrok takmer 1 200 nelegálnych zamestnancov

Slovenskí inšpektori práce odhalili za prvý polrok 1166 nelegálne zamestnaných osôb. Takmer polovica z nich (538) boli cudzinci, najčastejšie štátni príslušníci tretích krajín. Zákaz nelegálneho zamestnávania porušovali vo väčšine muži (933).

31.07.2018 14:19
robotník, práca Foto:
Ilustračné foto.
debata (4)

Skontrolovaných bolo takmer 12 000 subjektov a viac ako 28 000 fyzických osôb. Na tlačovej konferencii v Košiciach o tom informoval Národný inšpektorát práce (NIP) s tým, že za porušenie zákazu nelegálneho zamestnávania boli uložené pokuty vo výške viac ako dva milióny eur.

Najčastejšie nelegálne zamestnanými cudzincami boli Srbi, Ukrajinci či Poliaci. „Predtým sme mávali najviac zamestnancov najmä z Číny, z Vietnamu a z destinácií, ktorých štátni príslušníci majú nejaké prevádzky na území Slovenska, dajme tomu reštaurácie, zamestnávali svojich krajanov. Teraz sa zmenil trend najmä v tom, že veľké fabriky, ktoré prišli na Slovensko investovať, hľadajú lacnú pracovnú silu,“ povedal Ivan Hambalek z Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru. Dodal, že fabriky často zamestnávajú cez sprostredkovateľské agentúry.

Najčastejšie sa porušovania zákona dopúšťajú mikropodniky do deväť zamestnancov. „Najproblematic­kejšími odvetviami sú stavebníctvo a administratívne a podporné služby,“ uviedla riaditeľka odboru inšpekcie práce Miroslava Skičková.

Podľa Skičkovej je potešiteľnou správou, že v medziročnom porovnaní bolo odhalených menej prípadov nelegálneho zamestnávania slovenských občanov. Vplyv na celkový mierny pokles odhalení môže mať podľa nej aj zmena legislatívy. „Naši inšpektori, ktorí nájdu zamestnanca prihláseného do Sociálnej poisťovne nie pred začatím výkonu práce, ale o pár dní neskôr, toto nevykazujú ako nelegálne zamestnávanie, čo sme doteraz vykazovali,“ spresnila.

Celkovo odhalil NIP za minulý rok 3 275 nelegálne zamestnaných osôb, z tohto počtu bolo 1237 fyzických osôb cudzincov. Ako spresnila Skičková, NIP dlhodobo vníma najmenej prípadov nelegálneho zamestnávania v Trenčianskom kraji. „Opačné prvenstvo majú Bratislavský, Nitriansky a Košický kraj,“ uviedla.

Generálny riaditeľ NIP Karol Habina povedal, že existujú dva typy zamestnávateľov, a to takí, ktorí zamestnávajú nelegálne, lebo nepoznajú legislatívu, a takí, ktorí ju poznajú, ale nekalým spôsobom sa snažia získať konkurenčnú výhodu na trhu. „Týmto sa deformuje trh nielen na strane podnikateľov, ale následne chýba tlak aj na zvyšovanie miezd pre zamestnancov,“ vysvetlil.

Podľa predbežných výsledkov mimoriadnej akcie Tajpan, ktorá prebiehala od 11. júna do 17. júna prevažne v západných častiach Slovenska, bolo zo skontrolovaných 994 subjektov a 1 699 fyzických osôb nelegálne zamestnávajúcich 60 subjektov a nelegálne zamestnaných 132 fyzických osôb, z toho 38 cudzincov. Previerku vykonávali inšpektori práce z oddelenia kontroly nelegálneho zamestnávania, respektíve Kobra. Súhrnné výsledky budú podľa NIP zverejnené v októbri.

„Inšpekcia práce bude naďalej intenzívne kontrolovať dodržiavanie zákazu nelegálneho zamestnávania. Využijeme aj možnosť zverejňovania informácií o kontrolách a ich zameraní, aby sme predchádzali výlučne represívnemu pôsobeniu,“ dodala Skičková.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #nelegálne zamestnávanie #inšpekcia práce