Odborári v Martine žalujú Volkswagen. Tvrdia, že diskriminuje zamestnancov

Martinskí zamestnanci v koordinácii s Modernými odbormi Volkswagen podávajú žalobu na vedenie závodu Volkswagen Slovakia.

13.07.2018 13:18, aktualizované: 14:40
debata (2)

Podľa nich vedenie závodu diskriminuje zamestnancov v martinskom závode nevyplácaním kompenzačného príspevku na dopravu a ubytovanie, ktorý je zakotvený v kolektívnej zmluve a platí pre všetkých zamestnancov Volkswagen Slovakia.

„Moderné odbory Volkswagen nebudú podporovať rozdiely, ktoré vedenie závodu robí medzi svojimi zamestnancami v Stupave, Bratislave a v Martine. Nárok vyplývajúci z platnej kolektívnej zmluvy platí pre všetkých zamestnancov Volkswagenu rovnako, bez ohľadu na miesto výkonu práce zamestnancov VW. Toto konanie zamestnávateľa nielen hrubo porušuje záväzky z kolektívnej zmluvy, ale vytvára tým diskriminačné a jednoznačne neakceptovateľné rozdiely medzi zamestnancami Volkswagenu. Preto Moderné odbory Volkswagen pripravili v spolupráci so zamestnancami v martinskom závode podklady pre podanie ‚hromadnej‘ žaloby na vedenie závodu, ktorú v piatok podali na Okresný súd Bratislava III,“ informovala podpredsedníčka Moderných odborov Volkswagen Jolana Julkeová.

„Žaloba zatiaľ spoločnosti doručená nebola, preto sa k nej samotnej nebudeme vyjadrovať. Plne rešpektujeme právo odborových organizácií zastupovať svojich členov a zamestnancov spoločnosti všetkými zákonnými prostriedkami. Naďalej považujeme spomínanú záležitosť za predmet rokovania s cieľom zachovať dlhodobú perspektívu spoločnosti i pracovných miest pre našich spolupracovníkov,“ uvádza sa v stanovisku vedenia spoločnosti VW SK, ktoré poskytli TASR.

Ako sa v ňom ďalej zdôrazňuje, Volkswagen Slovakia vypláca všetkým svojim spolupracovníkom, vrátane martinského závodu, priemernú mesačnú mzdu vo výške 1854 eur, čo je skoro viac ako dvojnásobok priemerného platu na Slovensku. Od 1. januára 2018 došlo k zvýšeniu platov o 4,7 % , od novembra je pripravené ďalšie zvýšenie miezd o 4,1 %. Okrem toho dostávajú spolupracovníci 13. a 14. plat a množstvo finančných i nefinančných benefitov.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Odbory #Volkswagen Slovakia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy