Neziskovkám daniari poslali už 35 miliónov eur

Tisícky neziskoviek majú už na svojich účtoch približne 35 miliónov eur. Je to časť z peňazí, ktoré sa im rozhodli poukázať občania a podnikatelia z dane z príjmu za rok 2017.

09.07.2018 12:18
debata (10)

Finančná správa pokračuje v spracovávaní daňových priznaní, ktoré obsahujú aj vyhlásenia na poukázanie 2% dane, a tiež samostatných vyhlásení o poukázaní podielu zaplatenej dane. Spracovávanie v niektorých prípadoch komplikujú nesprávne či nečitateľne vyplnené tlačivá.

Finančná správa už spracovala 342 000 vyhlásení fyzických a právnických osôb. Vďaka tomu už zaslala na účty občianskym združeniam, neziskovým organizáciám či nadáciám 34.631.806,7 eura. Suma sa ešte bude ďalej zvyšovať. Finančná správa totiž pokračuje v spracovávaní doručených dokumentov.

Tento rok bolo prvýkrát dostupné štruktúrované tlačivo na darovanie 2 % zo zaplatených daní. Jeho vzor určila finančná správa. Aj napriek jednotnému štruktúrovanému tlačivu sa však objavujú pri spracovávaní zdržania.

Spracovanie spomaľuje najmä fakt, že v mnohých prípadoch sú tlačivá vyplnené nečitateľne, čo znemožňuje automatické skenovanie a pracovník finančnej správy musí údaje zaznamenať do systému manuálne. Vzhľadom na to, že je v záujme finančnej správy korektne spracovať všetky dokumenty týkajúce sa darovania 2 % zo zaplatenej dane, pri spracovávaní dbá na zvýšenú kontrolu spracovávaných dokumentov.

Finančná správa spracováva aj odložené daňové priznania, ktoré podali občania a firmy v predĺženom termíne. Aj z týchto bude priebežne poukazovať ďalšie peniaze podielu zaplatenej dane pre neziskové organizácie.

Pre približne 20 000 daňovníkov, ktorí si odložili podanie daňového priznania na september 2018, ešte neuplynula doba na darovanie 2 % a stále si môžu vybrať z tisícok neziskoviek. Zoznam prijímateľov podielu zaplatenej dane je uvedený na internetovej stránke Notárskej komory SR.

TASR informovala Ivana Skokanová, hovorkyňa finančnej správy.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #dane #2% dane #neziskové organizácie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy