Trump rozpútal ďalšie kolo obchodnej vojny, Čína reaguje rovnako

, 06.07.2018 09:44, aktualizované: 15:47

Spojené štáty zaviedli ďalšie clá na čínsky dovoz, minútu po polnoci zo štvrtka na piatok miestneho času. Peking na to reagoval vyhlásením, že je nútený podniknúť protiopatrenia vo forme dodatočných taríf na niektoré importované výrobky z USA.

Washington zaviedol colné sadzby na čínsky import v hodnote 34 miliárd USD (29,04 miliardy eur), čo je prvý krok na ceste k čoraz rýchlejšej „vojne ciel“.

Čínske ministerstvo obchodu vzápätí uviedlo, že je "nútené podniknúť nevyhnutné odvetné kroky. Podľa China Daily, oficiálneho čínskeho denníka v angličtine, ktorý sa odvoláva na čínsky colný úrad, Peking zavádza dodatočné clá na 545 položiek v hodnote 34 miliárd USD, ako odpoveď na tarify USA.

Podrobnejšie informácie denník neposkytol, ale Čína už predtým zverejnila zoznam amerických tovarov, vrátane sójových bôbov, ciroku, elektrických áut a whisky, ktorých sa nové sadzby dotknú.

Najväčšia obchodná vojna

Hovorca čínskeho ministerstva obchodu v piatok povedal, že USA rozpútali „najväčšiu obchodnú vojnu v hospodárskych dejinách“. „Čínska strana sľúbila, že nepríde s prvým výstrelom, je ale nútená začať protiútok na ochranu … záujmov svojich obyvateľov,“ dodal.

Podľa čínskeho premiéra Li Kche-čchianga, ktorý je na rokovaní v Sofii v Bulharsku, z obchodnej vojny nikto nevyjde ako víťaz. Čína má ale podľa neho veľký trh a tým aj možnosti rastu. Na tlačovej konferencii dodal, že Peking bude ďalej otvárať svoj trh zahraničným firmám, chrániť ich záujmy a ich duševné vlastníctvo a správať sa k nim rovnako ako k domácim.

„Obchodné vojny sú zlé a nedajú sa ľahko vyhrať,“ napísala v piatok na twitteri európska komisárka pre obchod Cecilia Malmströmová v narážke na starší tweet amerického prezidenta Donalda Trumpa: „Obchodné vojny sú dobré a dajú sa ľahko vyhrať.“

Varovala tiež pred škodami, aké eskalácia konfliktu môže priniesť svetovej ekonomike. Obavy z americko-čínskeho obchodného konfliktu v piatok vyjadrila aj Svetová obchodná organizácia (WTO).

Peking v piatok kvôli americkým dovozným clám podal na Spojené štáty vo WTO žalobu. Uviedlo to čínske ministerstvo obchodu.

Trump je prichystaný na eskaláciu sporu

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok diskutoval o obchodnej vojne s novinármi, ktorí s ním odleteli do Montany na kampaň. Prezident uviedol, že je pripravený na eskaláciu sporu s Pekingom. Uviedol, že ďalšie americké clá vo výške 16 miliárd USD na čínsky tovaru majú nadobudnúť účinnosť za dva týždne, ak Peking nezareaguje na americké požiadavky a bude pokračovať v odvetných opatreniach.

Celková výška ciel na čínsky tovar by sa tak teoreticky mohla vyšplhať na 550 miliárd USD, čo je viac ako hodnota vlaňajšieho čínskeho exportu do USA vo výške 506 miliárd USD.

Trumpova administratíva tvrdí, že Čína uplatňuje „predátorskú taktiku“ v snahe predstihnúť technologickú dominanciu USA. Táto taktika zahŕňa aj tzv. kybernetické krádeže. Peking totiž vyžaduje, aby americké spoločnosti odovzdali technológie výmenou za prístup na čínsky trh.

China Daily obvinil americkú vládu, že sa správa „ako gang bláznov“, ktorý by mohol poškodiť svetovú ekonomiku, pokiaľ ho ostatné krajiny nezastavia.

Americká obchodná komora v Číne vyzvala obe strany, aby rokovali o urovnaní sporu. „V obchodnej vojne nie sú víťazi,“ povedal predseda komory William Zarit. Americké spoločnosti tvrdia, že chcú spravodlivejšie zaobchádzanie, ale americko-čínsky spor ich tvrdo zasiahne.

„Vyzývame obe vlády, aby sa vrátili k rokovaciemu stolu,“ dodal Zarit.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Čína #USA #obchodná vojna
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku