Brexit môže britské domácnosti ochudobniť až o tisíc libier ročne

V dôsledku obchodných bariér po vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie môžu byť britské domácnosti chudobnejšie až o tisíc libier (GBP) ročne.

18.06.2018 19:27
debata (3)

Vyplýva to z analýzy, ktorú sa na budúci týždeň chystá zverejniť poradenská firma Oliver Wyman, pričom BBC získala prístup k analýze. Podľa najpesimistic­kejšieho scenára vysoké clá a regulačné bariéry môžu ekonomike krajiny ubrať celkovo 27 mld. GBP, informoval portál bbc.com. Aj v prípade najpriaznivejšieho scenára, ktorý ráta s tým, že by sa nezaviedli clá a regulačných bariér by bolo málo, by britské domácnosti mali byť ročne chudobnejšie o 250 GBP a celkové náklady pre ekonomiku by mohli dosiahnuť 6,8 mld. GBP.

„Hoci dôsledky brexitu zostávajú nejasné, naša analýza ukazuje, že každý scenár zvýši náklady pre britské domácnosti,“ povedal Duncan Brewer z poradenskej firmy Oliver Wyman. Gerard Lyons z organizácie Ekonómovia za brexit však uviedol, že môže existovať krátkodobý „úder“ vyplývajúci z odchodu z EÚ, ale väčší manévrovací priestor pre Britániu po vystúpení z únie bude mať ekonomické výhody. „Bez obmedzení, ktoré vyplývajú z členstva v EÚ, naša ekonomika môže prekvitať,“ povedal Lyons.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #Brexit
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy