Slovnaft bude vyrábať hnojivá pre poľnohospodárov

Rafinéria Slovnaft začne s výrobou hnojív pre poľnohospodárstvo. V svojom bratislavskom závode už v spolupráci so spoločnosťou Stercorat Hungary vybudovala novú výrobnú linku na produkciu kvapalných hnojív.

08.06.2018 12:52
debata (1)

Investícia oboch partnerov dosiahla 18 miliónov eur. S výrobou hnojív sa začne už tento mesiac. Ročná kapacita produkcie predstavuje 50 tisíc ton.

„Rozšírenie výrobného portfólia bratislavskej rafinérie je v súlade s našou stratégiou do roku 2030 zvyšovať výrobu nepalivových produktov. Zároveň s novým produktom rozširujeme náš hodnototvorný reťazec v spracovaní ropy a posúvame sa tak ešte bližšie ku koncovým spotrebiteľom než sme dnes,“ uviedol generálny riaditeľ Slovnaftu Gabriel Szabó.

Technológiu na výrobu tiosíranu amónneho dodala americká spoločnosť ThioSolv. Hnojivo sa bude vyrábať z plynov, vznikajúcich v rafinérii pri spracovaní ropy. „Slovnaft doposiaľ tieto plyny spracovával na vlastnej výrobnej jednotke výroby síry. Nová technológia prináša okrem nového produktu aj významné zníženie emisií do ovzdušia,“ povedal vedúci pobočky Stercorat Hungary Marek Hajdu.

Skupina Slovnaft je integrovanou rafinérsko-petrochemickou skupinou. Kľúčovou spoločnosťou skupiny je Slovnaft, ktorá sa zaoberá najmä spracovaním ropy v jednej z najkomplexnejších európskych rafinérií a veľkoobchodným a maloobchodným predajom pohonných hmôt. Slovnaft prevádzkuje najväčšiu sieť čerpacích staníc v SR. Skupina Slovnaft je členom medzinárodnej Skupiny MOL.

Spoločnosť Stercorat v spolupráci s licenzorom technológie ThioSolv prináša do Európy technológiu spracovania kyslých čpavkových plynov na tiosíran amónny. Hnojivo na báze tiosíranu amónneho sa aplikuje v kombinácií s dusíkatými hnojivami, napríklad s roztokom dusičnanu amónneho a močoviny. Hnojivo dodáva rastlinám potrebnú síru a amoniakálny dusík. Tieto hnojivá sú použiteľné napríklad pri pestovaní obilnín, repky olejnej, slnečnice, alebo kukurice.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #poľnohospodárstvo #Slovnaft