„Cieľom takéhoto cvičenia je byť na prípadnú mimoriadnu udalosť čo najlepšie pripravený,“ opísal predseda predstavenstva letiska Jozef Pojedinec. Účelom je podľa neho urobiť komplexný nácvik mimoriadnej udalosti v spolupráci so zložkami podieľajúcimi sa na záchranných prácach, preveriť reakčné časy oddelenia hasičskej a záchrannej služby letiska, informačný tok a odozvy interných a externých zložiek na núdzový stav.
Cvičenie prebehlo na hlavnej dráhe letiska a využilo sa pri ňom lietadlo Tupolev, ktoré patrí Leteckému útvaru Ministerstva vnútra SR. Nácvik zorganizovalo letisko v spolupráci s občianskym združením Salus Vitalis. V reálnom čase sa cvičenia zúčastnili organizácie Life Star Emergency, Slovenský Červený kríž, Asociácia samaritánov SR, Hasičský a záchranný útvar hlavného mesta SR Bratislavy či operačné strediská hasičského a policajného zboru.
Rôzne typy zranení predstieralo pri cvičení takmer stopäťdesiat maskovaných figurantov. „Medzi figurantmi bolo niekoľko desiatok ťažko, ľahko zranených a aj niekoľko mŕtvych,“ doplnila hovorkyňa letiska Veronika Ševčíková.
Na miesto bolo podľa veliteľa Hasičského záchranného útvaru Bratislava Mariána Bugára vyslaných takmer 30 bratislavských hasičov. „Boli vyslané prvé najbližšie posádky záchrannej zdravotnej služby, ktoré operujú v meste Bratislava, vrátane ďalších humanitárnych jednotiek, ktoré pri takýchto udalostiach zasahujú,“ doplnila zdravotnícka záchranárka Dagmar Tomčányová.
Takéto komplexné cvičenie mimoriadnych udalostí sa musí na letiskách robiť podľa predpisov raz za dva roky. Podľa Ševčíkovej bratislavské letisko za posledných desať rokov nemalo taký incident, ktorý by mohol byť nazvaný leteckou nehodou.