Čínska ZTE sa zrejme zbaví sankcií USA, ktoré by ju zničili

Washington a Peking sú blízko k dohode, ktorá by znamenala zrušenie zákazu pre americké firmy dodávať čínskemu výrobcovi telekomunikačného vybavenia ZTE Corp súčiastky a softvér. Pre agentúru Reuters to povedali dva zdroje oboznámené s rokovaniami.

22.05.2018 09:59
debata (2)

Zdroje, ktoré nechceli byť menované, keďže rokovania sú tajné, uviedli, že to môže byť súčasťou širšej dohody, ktorá bude zahŕňať zrušenie čínskych ciel na dovoz poľnohospodárskych produktov z USA rovnako ako záväzok Pekingu nakupovať viac farmárskych produktov z USA.

ZTE tvrdo zasiahol aprílový 7-ročný zákaz zo strany USA týkajúci sa dodávok súčiastok a technológií spoločnosti. Spoločnosť bola nútená zastaviť svoje hlavné podnikateľské aktivity.

ZTE je spoločne s firmami, ako sú Huawei, Ericsson a Nokia, jedným z najväčších výrobcov telekomunikačného vybavenia na svete. Spoločnosť je závislá od firiem v USA, ako sú Qualcomm a Intel, od ktorých dostáva až tretinu súčiastok. Podľa analytikov by pre ZTE bolo ťažké zostať konkurencieschopnou aj v prípade, ak by firma dokázala nájsť dodávateľov mimo USA.

Poradcovia Bieleho domu sa už verejne vyjadrili, že sa prehodnocuje zákaz týkajúci sa ZTE. Firma však bude musieť podľa nich aj v prípade jeho zrušenia čeliť tvrdým trestom, vrátane vynútených zmien vo vedení. Dôvodom zákazu bolo porušenie exportných reštrikcií Spojených štátov, keď firma nelegálne dodávala tovary do Iránu a Severnej Kórey.

Podľa jedného zdroja sa na zrušení zákazu týkajúceho ZTE ústne dohodli americký minister financií Steven Mnuchin a čínsky vicepremiér Liou Che počas minulotýždňových rokovaní vo Washingtone. Podľa oboch zdrojov dohoda ešte nie je spečatená a zrejme sa ešte na nej bude pracovať ešte pred alebo počas plánovanej budúcotýždňovej návštevy Pekingu amerického ministra obchodu Wilbura Rossa.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #USA #ZTE #obchodná vojna