Slovensko podporuje digitalizáciu firiem slabšie ako ostatní z V4

29.04.2018 12:12

Slovensko nevyvíja dostatočné úsilie na to, aby firmy využívali vo svojom podnikaní moderné digitálne nástroje. Vyplýva to z výsledkov celosvetového prieskumu spoločnosti Euler Hermes, ktorá pôsobí v oblasti poistenia a pohľadávok. Lepšie podmienky pre digitalizáciu vytvárajú podľa prieskumu všetky ostatné krajiny V4.

Index digitalizácie „Enabling Digitalization Index“ (EDI) zostavený spoločnosťou Euler Hermes meria schopnosť jednotlivých krajín napomáhať digitálnym podnikateľom prosperovať, a taktiež tradičným podnikateľom profitovať z využitia digitálnych nástrojov.

Spomedzi 115 krajín sa Slovensko umiestnilo na 40. pozícii, čím si oproti vlaňajšku pohoršilo o jedno miesto. SR získala len polovičné hodnotenie za pripojiteľnosť k internetu a úroveň vzdelávania. Kvalita vzdelávacieho systému, výskum a vývoj či spolupráca univerzít a súkromného sektora na Slovensku dosiahla v hodnotení 45,3 bodu zo 100.

Všetky okolité štáty okrem Ukrajiny pritom dostali lepšie hodnotenie. Rakúsko sa umiestnilo na 13. pozícii, Česká republika na 28. priečke a Maďarsko na 39. mieste. Najlepšie podmienky pre digitalizáciu firiem podľa indexu EDI vytvárajú USA, Nemecko a Holandsko.

Krajinám, ktoré chcú zlepšiť úroveň digitalizácie, odporúča spoločnosť Euler Hermes zamerať sa na vytvorenie proaktívnych digitálnych regulačných opatrení, na vzdelávanie v oblasti digitalizácie, rozsah pripojenia k internetu a zlepšenie digitálnej infraštruktúry. Každá firma by zároveň mala mať rovnaké možnosti rozvíjať sa v oblasti digitalizácie.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#IT #Slovensko #digitalizácia #V4
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku