Aktivisti nechcú priehrady na Dunaji. Štát tvrdí, že nie je proti čomu protestovať

Štát v tichosti pripravuje priehrady v starom koryte Dunaja, tvrdia aktivisti a spustili petíciu. Vládny splnomocnenec považuje petíciu za neuváženú.

18.04.2018 11:05
debata

Na starom koryte Dunaja sa bez odbornej diskusie a v tichosti pripravuje zámer na prehradenie starého koryta Dunaja vodnými dielami, tvrdia vodáci, ochranári i niektorí komunálni politici. Poukazujú pritom aj na čerstvý výrub brehových porastov Dunaja. Proti zámeru je už spustená petícia, pod ktorú sa doteraz podpísalo vyše 3600 ľudí. Splnomocnenec vlády však považuje tieto obavy za neadekvátne.

Dielo má podľa jednej zo signatárov petície, podpredsedníčky Bratislavského samosprávneho kraja Eleny Pätoprstej realizovať Vodohospodárska výstavba v spolupráci s maďarským partnerom a má stáť niekoľko desiatok miliónov euro.

„Na stránke Vodohospodárskej výstavby je dokument "Návrhy na riešenie starého koryta Dunaja v úseku Čunovo – SAP“, ktorý navrhuje vybudovanie štyroch priehrad v starom koryte Dunaja. Zámer je ale príkladom už historicky aj vedecky prekonaného technokratického uvažovania, ktoré môže prírode spôsobiť viac škody ako úžitku," povedala pre TASR.

Realizáciou tohto zámeru hrozí podľa aktivistov porušenie požiadaviek európskej rámcovej smernice o vode, smernice o biotopoch, Belehradského dohovoru o režime plavby na Dunaji a ďalších dokumentov. Zlikvidovať má aj potenciál územia pre vznik Národného parku Podunajsko či rozvoj turizmu a vodáckeho športu v starom koryte Dunaja. „Nevhodný zásah do územia môže ohroziť aj podzemné vody Žitného ostrova a zdroje pitnej vody v regióne,“ podotkla Pätoprstá. Význam priehrad pre oživenie a sprietočnenie starého koryta Dunaja považuje za viac ako otázny.

Ministerstvo životného prostredia pre TASR však uviedlo, že neeviduje žiadne oficiálne informácie, zámer či dokumentáciu ku projektu prehradenia starého koryta Dunaja. „V prípade, že by došlo k predloženiu konkrétneho zámeru a požiadavke na zaujatie stanoviska ku konkrétnemu projektu, zelený rezort bude samozrejme konať v záujme ochrany prírody a životného prostredia,“ povedal hovorca ministerstva Tomáš Ferenčák.

Splnomocnenec vlády SR pre výstavbu a prevádzku sústavy vodných diel Gabčíkovo – Nagymaros Stanislav Fialík považuje spustenie petície proti výstavbe nových priehrad na starom koryte Dunaja za neuvážený krok.

„Vzhľadom k tomu, že žiaden kontroverzný zámer vodných diel v starom koryte Dunaja, ako ho nazvali iniciátori petície, v súčasnosti nie je k dispozícii, preto nie je čo zastaviť,“ povedal pre TASR. Obavy z toho, že sa takýto zámer v tichosti pripravuje a podľa iniciátorov už aj realizuje, sú podľa neho neadekvátne.

„Pri spolupráci s maďarskou stranou v rámci hľadania optimálneho komplexného riešenia pre staré koryto Dunaja, zahŕňajúce riešenia okrem iného aj pre zlepšenie stavu ramennej sústavy, ktoré, ešte raz podotýkam, zatiaľ neexistuje, som povinný rešpektovať všetky platné dokumenty. Vrátane európskej rámcovej smernice o vode, medzivládnych dohôd a zmlúv,“ skonštatoval Fialík. Ako podotkol, výrub brehových porastov Dunaja z dôvodu protipovodňovej ochrany nespadá do jeho kompetencie.

debata chyba
Viac na túto tému: #Dunaj #Vodné dielo Gabčíkovo