S pádom čínskej CEFC padá aj kúpa Markízy Pentou a Číňanmi

06.04.2018 08:25

Problémy čínskej investičnej skupiny CEFC spôsobili krach hneď niekoľkých rokovaní o veľkých investíciách tejto spoločnosti v Česku.

Už v marci skupina oznámila, že nezvýši podiel v skupine J&T Finance Group. Okrem toho však podľa informácií servera e15.cz krachli aj ďalšie obchody, ako napríklad ponuka na kúpu televízie Nova a Markíza, alebo niekoľkých lukratívnych pražských nehnuteľností. Išlo o investície za miliardy korún.

Najväčším obchodom, ktorý skončí neúspechom, je nákup televíznej skupiny Central European Media Enterprises, ktorá okrem iného vlastní televízie Nova a Markíza. Podľa skorších informácií agentúry Reuters sa o CME usilovalo konzorcium CEFC a česko-slovenskej investičnej skupiny Penta. Rokovalo s majiteľom CME, ktorým je americký mediálny kolos Time Warner.

„V súčasnom období je to pre Pentu nereálny deal,“ uvádza zdroj oboznámený s priebehom dojednávanej transakcie. Oficiálne ale Penta záležitosť nekomentuje. Nakoniec, v minulosti ani nepotvrdila informáciu Reuters, že sa spoločne s CEFC usilovala o prevzatie CME. „K špekuláciám sa nebudeme vyjadrovať,“ povedal hovorca Penty Ivo Mravinac.

Okrem problémov CEFC s financovaním a vyšetrovaním jej šéfa v Číne nenahráva realizácii obchodu ani odmietavý postoj Číny k investíciám do zábavy. Pritom práve čínsky štát bude mať v CEFC rozhodujúcu rolu.

Američania tak možno prišli o životnú príležitosť celú televíznu skupinu výhodne predať. Zmienené konzorcium bolo totiž možno jediné, ktoré sa aspoň blížilo k požiadavkám spoločnosti Time Warner. Na druhej strane, odchod silného hráča dáva väčší priestor pre ďalších uchádzačov, ktorí, navyše, jednoduchšie stlačia cenu nadol.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Penta #CME #Markíza #CEFC
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku