Politická kríza nemala ekonomický dopad, tvrdí NBS

Politická kríza na Slovensku neohrozila vývoj slovenskej ekonomiky. Národná banka Slovenska (NBS) pre to nemusela robiť úpravy vo svojej najnovšej strednodobej predikcii.

27.03.2018 16:21
debata

Guvernér NBS Jozef Makúch v súvislosti s politickou krízou v krajine pripomenul aj stanovisko ratingových agentúry, ktoré tiež potvrdili, že neexistuje dôvod na to, aby politická kríza mala nejaký významnejší vplyv na ekonomický vývoj Slovenska.

„Ekonomické fundamenty sú zdravé, a preto sa ani neočakáva nejaká zmena ratingu alebo niečo podobné. Takisto sa ani neočakávalo, že budeme musieť niečo zapracovať do predikcie z pohľadu tohto vývoja. Je to vývoj, ktorý nemajú zásadný vplyv na ekonomiku a jej fundamenty,“ poznamenal na utorkovej tlačovej konferencii Makúch.

Viceguvernér NBS Ľudovít Ódor zase pripomenul, že neexistujú ani rozdiely medzi aktuálnym a minulým programom vlády. „Keď sa pozrieme aké sú veľké rozdiely vo vládnom programe, tak to pre nás neimplikuje, že by sme museli prognózy prerábať,“ doplnil Ódor.

Slovenská centrálna banka v utorok zverejnila najnovšiu strednodobú predikciu, v ktorej pre tento rok mierne zhoršila odhad rastu slovenskej ekonomiky. Rast hrubého domáceho produktu (HDP) by mal v roku 2018 dosiahnuť 4,2 %. Oproti predchádzajúcej predikcii sa odhad rastu zhoršil o 0,1 percentu­álneho bodu. V budúcom roku by mal rast HDP dosiahnuť 4,7 %, v roku 2020 by mal byť na úrovni 4 %.

„V roku 2020 súvisí spomalenie s vyčerpaním veľkých investícií, ktoré sú v automobilovom sektore. Tie dočasne zvýšia potenciálny rast ekonomiky. Sotva to odznie, tak zatiaľ nemáme informácie o tom, že by mohli byť nahradené podobne veľkými investíciami,“ vysvetlil príčiny spomalenia rastu v roku 2020 Ódor.

debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #NBS
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy