Akcie Facebooku majú za sebou hororový týždeň

Akcie sociálnej siete Facebook tento týždeň klesli o 13 percent. To bol najhorší týždenný výkon od júla 2012, čo bolo zhruba dva mesiace po tom, keď firma vstúpila na burzu.

24.03.2018 12:12
debata (1)

Dôvodom je škandál s neoprávneným použitím dát o používateľoch facebooku firmou Cambridge Analytica, ktorý vyvolal obavy o ochranu súkromia a prinútil zákonodarcov na oboch stranách Atlantiku zaoberať sa tým, ako firma nakladá s osobnými informáciami používateľov, uviedol server spravodajskej televízie CNBC.

Cena akcií v piatok klesla pod 160 dolárov. Za celý týždeň sa trhová kapitalizácia Facebooku znížila o 75 miliárd USD.

Facebook vstúpil na burzu v máji 2012 za cenu 38 dolárov za akciu. Trhová kapitalizácia firmy tak vtedy predstavovala 104 miliárd USD. Vďaka stabilnému rastu počtu používateľov a dominantnému postaveniu na trhu s digitálnou reklamou akcie firmy stúpli tento rok vo februári až na rekordných viac ako 195 dolárov za akciu. Teraz sa trhová kapitalizácia firmy pohybuje okolo 460 miliárd USD.

Facebook dostala do problémov správa z minulého víkendu, podľa ktorej analytická spoločnosť Cambridge Analytica neoprávnene získala informácie o 50 miliónoch používateľov facebooku a využila ich okrem iného pri vývoji softvérových nástrojov na podporu volebnej kampane Donalda Trumpa v roku 2016.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg tento týždeň priznal, že firma chybovala. Ospravedlnil sa používateľom a sľúbil zvýšiť kontrolu prístupu internetových vývojárskych firiem k používateľským dá­tam.

Poslanci v USA, Británii a EÚ už oznámili, že si chcú predvolať šéfa Facebooku, aby vysvetlil správanie spoločnosť a to, ako firma nakladá s dátami svojich používateľov. Spoločnosť už začali tiež vyšetrovať niektoré úrady na ochranu osobných údajov.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #internet #facebook #Cambridge Analytica