Cudzincov pribudne v štyroch krajoch

V práci sa na čoraz viac cudzincov musia pripraviť hlavne ľudia v Bratislavskom, Trnavskom, Nitrianskom a Žilinskom kraji. Práve v týchto priemyselne rozvinutých častiach Slovenska firmy nemôžu obsadiť tisícky voľných pracovných miest. Poslanci schválili, že v priemyselne rozvinutých regiónoch budú môcť firmy už od mája tohto roka s oveľa menšími ťažkosťami zamestnávať ľudí z krajín mimo Európskej únie. Menej prísne podmienky majú platiť len v okresoch s maximálne 5-percentnou nezamestnanosťou.

12.02.2018 14:00
priemysel, automobily, Foto:
V lete tohto roku ministerstvo práce stanoví zoznam nedostatkových profesií a následne uľahčí prijímanie odborníkov z Ukrajiny, zo Srbska a z Vietnamu.
debata (38)

Zároveň už v lete tohto roku ministerstvo práce stanoví zoznam nedostatkových profesií a následne uľahčí prijímanie odborníkov z Ukrajiny, zo Srbska a z Vietnamu. V spoločnosti príchod zahraničnej pracovnej sily vždy vyvoláva kontroverzie a napríklad vo Veľkej Británii zástancovia odchodu z Európskej únie argumentovali práve možnosťou zatvorenia britského trhu práce.

„Už dnes v našej fabrike pracujú desiatky Ukrajincov. Niektorým ľuďom prekáža, že pridelenú prácu nestíhajú robiť tak dobre, iní sa zas boja požiadať o zvýšenie platu, keďže ich môže nahradiť lacnejší Ukrajinec,“ povedal Peter Hušták z Gbiel. Ten v miestnej fabrike pracuje ako zamestnanec súkromnej bezpečnostnej služby. „No celkovo ľudia zatiaľ s cudzincami vychádzajú dobre a hádam to tak ostane aj v budúcnosti,“ dodal Hušták.

„Na konci decembra 2017 zamestná­vatelia na úradoch práce nahlásili najviac pracovných miest pre operátorov aj montérov strojov a zariadení. Týchto pracovných pozícií bolo voľných až 28 100,“ priblížil hovorca ministerstva práce Michal Stuška. Nasledovali kvalifikovaní remeselníci s 13¤704 voľnými pracovnými pozíciami a nekvalifikovaní pracovníci s 10¤743 voľnými pracovnými miestami. Podľa skúsenosti personálnych agentúr najviac na trhu práce chýbajú operátori výroby, IT špecialisti, elektromechanici, skladníci, obrábači kovov a vodiči vysokozdvižných vozíkov.

Neznížia cudzinci platy?

Podľa zákona majú zahraniční zamestnanci vykonávať tú istú prácu za rovnakú mzdu ako slovenskí zamestnanci. Zároveň v jednej fabrike môže pracovať maximálne 30 percent cudzincov. Napriek tomu sa už dnes špekulanti snažia obísť zákon tak, že cudzinci do fabriky prídu v rámci dodania určitej služby a od dohodnutého srbského subdodávateľa dostanú nižší plat ako domáci zamestnanci. Podľa ministerstva práce v parlamente schválená novela Zákonníka práce skoncuje aj s takýmito praktikami. „Aktuálna novela Zákonníka práce výslovne upravuje, že v prípade občanov tretích štátov, ktorí dočasne vykonávajú prácu na území Slovenskej republiky, sa musia dodržať rovnaké podmienky ako v prípade vyslania zamestnancov na výkon práce z územia iného členského štátu Európskej únie na územie Slovenskej republiky,“ tvrdí Stuška. Navyše firmy musia zamestnancom zabezpečiť aj primerané ubytovanie.

Ani podľa personálnych agentúr cudzinci nespôsobia znižovanie platov Slovákov. „Otvorenie trhu sa má totiž týkať iba vybraných okresov, kde je počet nezamestnaných taký nízky, že zamestnávatelia v týchto regiónoch si nemôžu dovoliť zhoršiť platobné podmienky. Pracuje im tam totiž priveľa ľudí z iných regiónov Slovenska, ktorí by nemali problém dochádzať za vyššou mzdou inam,“ povedala Jana Mesárová, okresná manažérka v personálnej agentúre Wincott People.

Fabriky hrozia odchodom

Pre podobnú pracovnú mentalitu sa v domácich fabrikách najviac presadia občania Ukrajiny a Srbska. „U ostatných národov je treba sa pripraviť na rozdielnu mentalitu. Výhodné je zamestnať celý manželský pár, pretože muži bez partneriek majú väčšiu tendenciu užívať si naplno večierky, čo môže mať zlý vplyv na pracovnú morálku,“ uviedol manažér náborov v personálnej agentúre Manpower Jiří Halbrštát.

Firmy tiež musia počítať s vyčlenením špeciálneho zamestnanca, ktorý pomôže cudzincom s adaptáciou na domácom trhu práce. „Preto ku každej skupine zahraničných pracovníkov prideľujeme koordinátora, ktorý im pomôže pri zaučení, prekladoch, presťahovaní a pri ďalších praktických veciach, ako je vyhľadanie lekára alebo zubára. Tiež funguje ako mediátor v prípade problémov v zamestnaní. U cudzincov sa riešia rovnaké problémy ako u domácich pracovníkov, len je na ne viac vidieť,“ pokračoval Halbrštát.

Otvorenie pracovného trhu v parlamente tvrdo kritizovala časť opozície. Podľa nej väčšinu súčasných problémov vyrieši razantnejšie zvyšovanie platov slovenských zamestnancov. „Tu si je potrebné uvedomiť, že firmy už majú zmluvne dohodnuté kontrakty s pevne stanovenou cenou, a pokiaľ nebudú v dôsledku vysokých mzdových nárokov v zisku, presťahujú svoje továrne do Rumunska, Turecka alebo Tunisu,“ upozornil Halbrštát.

Odísť zo Slovenska pre hrozbu zvýšenia logistických nákladov nemôžu hlavne firmy pôsobiace v automobilovom priemysle. Tie totiž musia byť v blízkosti veľkých automobilových fabrík Volkswagen Slovakia, PSA Peugeot Citroën Slovakia a Kia Motors Slovakia. Rovnako v blízkosti budovanej fabriky Jaguar Land Rover už dnes vyrastajú desiatky dodávateľských fabrík.

„V automobilovom priemysle nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily môže spôsobiť odmietanie nových zákaziek. To pre rozvoj slovenského hospodárstva určite nie je dobré, a preto musíme spolu s otvorením pracovného trhu investovať aj do rekvalifikácie nezamestnaných a duálneho vzdelávania stredoškolákov,“ dodal prezident Zväzu automobilového priemyslu Slovenskej republiky Juraj Sinay. Zároveň práve v automobilovom priemysle dokážu odbory dohodnúť najrazantnejšie zvyšovanie platov.

© Autorské práva vyhradené

38 debata chyba
Viac na túto tému: #cudzinci #automobilový priemysel #pracovná sila #priemyselne rozvinuté regióny