Národná investičná komisia zverejnila zoznam 157 projektov, na ktoré bude žiadať finančné prostriedky na medzinárodnej konferencii pre obnovu Iraku, ktorá sa uskutoční v Kuvajte od 12. do 14. februára.
Niektoré z týchto projektov sa týkajú prestavby zničených zariadení, ako je letisko v Mosule, ale na zozname sú tiež nové investície na posilnenie a diverzifikáciu ekonomiky smerom od ropy. Medzi projekty, ktoré budú stáť okolo 100 miliárd dolárov, patrí výstavba bytov, nemocníc, škôl, ciest a telekomunikácií. Tento krok je kľúčom k tomu, aby mladí ľudia mohli pracovať, skončilo vysídlenia stoviek tisíc ľudí a niekoľko desaťročí politického a sektárskeho násilia.
Vláda Spojených štátov sa Iraku prispieť nechystá, bude sa ale snažiť prinútiť k investíciám súkromný sektor. Konferencia sa zúčastní asi stovka amerických firiem. Agentúre Reuters to povedalo niekoľko nemenovaných západných činiteľov.
Po invázii Spojených štátov a pádu vlády Saddáma Husajna sa Irak v roku 2003 otvoril zahraničným investíciám, prevažná väčšina ale smerovala do ťažby ropy a zemného plynu. Irak sa stal – po Saudskej Arábii – druhým najväčším vývozcom ropy Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), jeho denný ťažba je 4,4 milióna barelov denne.
Na konferencii bude krajina hľadať tiež investície do skladovania ropy a petrochemického priemyslu. Tento sektor je spolu s poľnohospodárstvom pre investorov najatraktívnejší, pretože Irak disponuje obrovskými zásobami ropy, dostupnou pôdou a vodným bohatstvom. Dnes je krajina najväčším svetovým dovozcom pšenice, chce ale dosiahnuť sebestačnosť a prípadne túto plodinu aj vyvážať.