Víno charakterizuje plná chuť, výrazný obsah antioxidantov a farba, od ktorej sa odvíja aj jeho historický názov. Zápis do registra chránených označení pôvodu schválila Európska komisia v závere minulého roku. Skalický rubín je spolu so Skalickým trdelníkom pýchou mestečka na západe Slovenska.
„Skalický rubín musí pochádzať z hrozna Frankovka modrá, Modrý Portugal a Svätovavrinecké, dopestovaného v registrovaných vinohradoch v katastri mesta Skalica alebo v katastroch obcí Mokrý Háj, Radošovce, Popudinské Močidľany, Prietržka a Vrádište. Najmenej 70 percent hrozna musí byť z odrody Frankovka modrá,“ povedal predseda občianskeho združenia Vínna cesta Záhorie Ľudovít Bránecký, ktorý sa o získanie chráneného označenia pôvodu pre skalický vinársky skvost usiloval od roku 2010. Skalický rubín nemôže byť barikovaný ani nijako inak upravovaný.
Značka Skalický rubín má takmer storočnú tradíciu. Po roku 1989 prakticky zanikla, v súčasnosti pravý Skalický rubín vyrába osem oficiálne registrovaných vinárov vrátane najznámejšieho skalického vinára Alojza Masaryka. Ministerka Gabriela Matečná v príhovore k skalickým vinárom označila Slovensko za malú krajinu s veľkými vínami. Chránené označenie pôvodu podľa nej posúva víno do vyššej kategórie. Skalický rubín je veľmi regionálna a veľmi špeciálna značka, čo môže byť jej prednosťou pri presadzovaní sa v zahraničí. „Nemôžeme vyrábať niečo, čo sa vyrába rovnako v celej Európe. Slovenskí poľnohospodári a potravinári sa môžu presadiť výrobkami s puncom inakosti. A tá inakosť je práve v týchto regionálnych produktoch,“ skonštatovala Matečná.
Pôvod značky Skalický rubín siaha do roku 1924. V tom období získali skalickí vinári veľké objednávky na toto červené víno zo slovenských, ale hlavne českých vinární od Brna až po Prahu. Požiadavka na stabilný charakter vína prinútila jeho výrobcov kupážovať víno do veľkých dávok, aby bol zachovaný jeho opakovaný charakter.