Svet pracuje pre bohatých, polovica ľudstva nezískala nič

Štyri pätiny bohatstva, vytvoreného vlani vo svete, skončili u jedného percenta najbohatších ľudí planéty, zatiaľ čo najchudobnejšia polovica ľudstva nezískala nič.

22.01.2018 08:44
debata (81)

Upozornila na to nezisková organizácia Oxfam, ktorá závery svojich analýz nerovností vo svete tradične zverejňuje v predvečer Svetového ekonomického fóra v Davose.

„Miliardársky boom nie je známkou kvitnúceho hospodárstva, ale príznakom neúspechu ekonomického systému,“ vyhlásila riaditeľka organizácie Winnie Byanyimaová počas predstavenia správy. Jej poznatky odhaľujú, že „naše hospodárstva odmeňujú skôr bohatstvo než tvrdú prácu miliónov ľudí“, dodala.

„Vykorisťujú ľudí, ktorí vyrábajú naše oblečenie, montujú naše mobily a pestujú potraviny, ktoré jeme. Zaisťuje to stálu ponuku lacných produktov, ale aj tučné zisky firiem a ich bohatých investorov,“ burcovala riaditeľka. Hŕstka najbohatších ďalej bohatne, zatiaľ čo milióny ľudí uviazli vinou nízkych platov v chudobe. Šéf jednej z piatich popredných firiem svetovej módy len za štyri dni zarobí toľko, koľko zarobí textilnéá robotníčka v Bangladéši za celý svoj život.

Podľa správy 3,7 miliardy ľudí, teda polovica ľudí na Zemi, nezískali z minuloročného svetového rastu vôbec nič, zatiaľ čo jedno percento najväčších boháčov si strčilo do vrecka 82 percent minuloročných výsledkov.

Oxfam vypočítal, že bohatstvo tejto ekonomickej elity sa zväčšovalo od roku 2010, teda krátko po prepuknutí hospodárskej krízy v roku 2008, tempom v priemere o 13 percent ročne, teda šesťkrát rýchlejšie ako priemerné mzdy. Vrcholom bolo obdobie medzi marcom 2016 a marcom 2017, keď počet ľudí s majetkom presahujúcim miliardu dolárov rástol tempom jeden miliardár každé dva dni.

Byanyimaová kritizovala vyhýbanie sa plateniu daní a daňové úniky ako hlavnú príčinu globálnych nerovností a vyzývala vedúcich predstaviteľov, aby obmedzili daňové raje a vynakladali peniaze na vzdelávanie, zdravotnú starostlivosť a pracovné miesta pre mladých ľudí.

Byanyimaová skritizovala najmä amerického prezidenta Donalda Trumpa, očakávaného v Davose, za vytvorenie „vlády miliardárov“ a za nové daňové zákony, z ktorých majú prospech najväčší boháči, a nie obyčajní Američania.

Najviac postihnuté celosvetovou nerovnosťou sú podľa Oxfamu pracujúce ženy, lebo stále zarábajú menej ako muži a spravidla majú horšie platenú a neistú prácu. „Na celom svete ženy zarábajú menej ako muži a sú nadmerne zastúpené v horšie platených profesiách a v pracovných pozíciách s neistou perspektívou. Rovnako tak z desiatich nových miliardárov je deväť mužov,“ konštatovala správa.

Aj časopis Forbes na prvých päť miest svojho rebríčka najbohatších ľudí na svete vlani umiestnil iba mužov. Svetové ekonomické fórum už predtým odhadlo, že potrvá ešte 217 rokov, než ženy budú zarábať rovnako ako muži a na pracovisku dosiahnu rovnosť.

Oxfam vyzval lídrov chystajúcich sa ísť do Davosu, aby sa postarali o to, že ekonomika bude fungovať pre všetkých, a nie iba pre bohatú menšinu.

81 debata chyba
Viac na túto tému: #bohatstvo #chudoba #Oxfam
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy