MMF uvoľní zablokovaný program pre Bosnu

24.12.2017 08:31

Medzinárodný menový fond (MMF) uvoľní úverový program pre Bosnu, ktorý pred necelým rokom pozastavil, pretože krajina nevykonala sľúbené hospodárske reformy.

Fond sa s vládou dohodol na uzatvorení prvého preskúmania a poskytnutie ďalších prostriedkov z trojročného úverového programu v celkovom objeme 550 miliónov eur, ktorý schválil v septembri 2016.

MMF vlani vyplatil 79,2 milióna eur dvoma bosnianskym regiónom, ale nemohol dokončiť prvé preskúmanie kvôli tomu, že vláda nedokázala uskutočniť dohodnuté ekonomické reformy. Minulý týždeň však parlament prijal dlho odkladanú sadu zákonov o spotrebných daniach, čo bola hlavná podmienka pre vyplatenie ďalších 76 miliónov eur.

Než ale fond uzavrie preskúmanie a schváli uvoľnenie ďalších prostriedkov, Bosna musí schváliť rozpočet na rok 2018 a začať hĺbkovú kontrolu svojich dvoch telekomunikačných spoločností.

MMF predpokladá, že bosnianska ekonomika sa v budúcom roku zvýši o 3,5 percenta a v ďalších rokoch rásť zrýchli na štyri percentá.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#MMF #bosna
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku