Orange Slovensko chce mať rýchlu 5G sieť do roku 2022

Spoločnosť Orange Slovensko má ambíciu uviesť 5G ako jeden z prvých operátorov v Európe medzi rokmi 2020 a 2022.

16.11.2017 14:09
debata (1)

Orange uzavrel strategické partnerstvá o spolupráci pri vývoji 5G s dodávateľmi, ako sú NOKIA či Ericsson. Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Orange Slovensko Pavla Lančariča ide o jeden z najnáročnejších investičných projektov v histórii telekomunikačného biznisu. "Len v prípade Slovenska môžeme hovoriť o investícii presahujúcej stovky miliónov eur,“ avizoval na tlačovej konferencii. Podľa šéfa Orange Slovensko je vzhľadom na komplexnosť a náročnosť budovania infraštruktúry pre 5G nevyhnutné, aby spojili sily všetky zainteresované strany.

Spomínaná sieť si vyžaduje masívnu dostupnosť optických prístupových sietí, bez ktorých plnohodnotné 5G nemôže fungovať. Ďalším dôležitým predpokladom efektívneho rozvoja 5G sietí je dostupnosť relevantného frekvenčného spektra. Pre optimálne fungovanie 5G bude potrebný mix frekvenčného spektra pod 1 gigahertz (GHz), 1 až 6 GHz a nad 6 GHz. Za optimálne minimum sa považuje 100 megahertzov (MHz) kontinuálneho spektra v pásme 3 400 až 3 800 MHz a 200 MHz v časti mm vĺn. "Orange podporuje vzájomnú koordináciu operátorov, aby nedochádzalo k znehodnoteniu dostupného frekvenčného spektra vytváraním ochranných pásiem jednotlivých operátorov,“ vyjadril sa Lančarič.

Hlavné atribúty 5G siete ako obrovská rýchlosť, vysoká spoľahlivosť a ultranízka latencia znamenajú nové možnosti pre priemyselnú automatizáciu procesov, autonómne autá, uplatnenie v takzvanej medicíne na diaľku, či nové zážitky z virtuálnej reality a šírenia používateľmi generovaného obsahu. „Rozvoj sietí piatej generácie je šancou pre Slovensko, pre občanov i firmy u nás a ako jeden z predpokladov rozvoja musí byť súčasťou našej stratégie na upevnenie konkurencieschop­nosti celej krajiny,“ povedal podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. "Očakávam, že tieto siete obslúžia tisícnásobne viac zariadení ako v súčasnosti. Budem preto spolu s kolegami vo vláde hovoriť o včasnej príprave legislatívy pre zavedenie 5G, aby sa v najbližšom roku vytvoril základ na úspešné komerčné zavedenie tejto technológie,“ uzatvoril Pellegrini.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Orange #5G