Bank of England prvýkrát za desaťročie zvýšila úroky

02.11.2017 14:02

Britská centrálna banka prvýkrát za desaťročie zvýšila úroky, keďže sa snaží zabrzdiť rast inflácie, ktorú nahor posúva vlaňajšie odhlasovanie odchodu Británie z Európskej únie.

Bank of England vo štvrtok oznámila, že základnú úrokovú sadzbu zdvihla na 0,5 percenta z rekordného minima 0,25 percenta. Ide o prvé zvýšenie úrokov v Británii od júla 2007.

Tvorcovia britskej menovej politiky čelili dileme. Inflácia v krajine je o celý percentuálny bod nad želanou úrovňou 2 percentá, ale britská ekonomika sa v uplynulých mesiacoch schladila. Firmy a domácnosti sú totiž opatrnejšie pre neistotu v otázke budúcich vzťahov Británie s ostatnými 27 krajinami Európskej únie. Rast inflácie je v podstate výsledkom 15-percentného oslabenia libry od odhlasovania brexitu. Pokles libry spôsobil zdraženie dovážaných tovarov, predovšetkým potravín a energií.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Veľká Británia #libra
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku