Roľníci dostanú prvýkrát preddavky

Prvýkrát za trinásť rokov svojej existencie vyplatí Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) preddavky na priame podpory.

26.10.2017 12:26

Získajú ich farmári v podporných schémach na chov bahníc, jariek a kôz, na výkrm vybraných kategórií hovädzieho dobytka a v platbách na kravy chované v systéme s trhovou produkciou mlieka. Informovala o tom na štvrtkovej tlačovej besede ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná.

„Ide o historický okamih. Plníme náš sľub spraviť z PPA modernú, efektívnu a transparentnú inštitúciu na pomoc slovenským poľnohospodárom. Dneškom sa PPA zaraďuje medzi moderné európske inštitúcie, ktoré dokážu vyplácať svojim poľnohospodárom preddavky. Práve rýchlejší prístup k financiám je jedným zo spôsobov, ktorým podporíme živočíšnu výrobu na Slovensku,“ uviedla vo štvrtok Gabriela Matečná.

PPA v žiadostiach v týchto podporných schémach uskutočnila administratívne kontroly vrátane krížových kontrol plnenia kritérií oprávnenosti, plnenia podmienok krížového plnenia a obstarala si potrebné podklady, ktorými sú podania, vyjadrenia účastníka konania, dôkazy a zrealizovala kontroly na mieste. „V týchto dňoch už preddavky dostávajú na svoje účty. Celkovo 3 645 žiadateľom, ktorí splnili podmienky pre poskytnutie platieb, vyplatíme na preddavkoch 18,4 milióna eur. Slovenským farmárom vyplácame preddavky v maximálnej možnej výške, ktorú povoľuje legislatíva EÚ a to až 50 percent,“ povedal generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch.

Európska legislatíva podľa rezortu pôdohospodárstva umožňuje členským štátom vyplácať preddavky najskôr od polovice októbra kalendárneho roku až do vyšky 50 % pokiaľ ide o priame platby. Priame platby sa pritom môžu podľa legislatívy EÚ začať vyplácať najskôr od 1. decembra kalendárneho roku.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #Poľnohospodárska platobná agentúra