Cena elektriny na burzách je o tretinu vyššia ako vlani

Vývoj veľkoobchodných cien elektriny na pražskej burze stále menej praje odberateľom a viac jej výrobcom. Ako vyplýva z aktuálnych údajov zverejnených Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), cena jedného druhu elektriny sa na burze ku koncu septembra pohybovala na úrovni 40 eur a druhého typu elektriny na úrovni zhruba 38 eur za megawatthodinu.

07.10.2017 10:56
debata (1)

V septembri minulého roka bola pritom burzová cena takzvanej silovej elektriny vo výške 32, respektíve 28 eur za megawatthodinu.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) už v tomto období pomaly nastavuje ceny elektriny na budúci rok. Do koncových cien elektriny počíta s priemernou veľkobchodnou cenou elektriny na tento rok vo výške necelých 28 eur za megawatthodinu. Pri stanovení budúcoročnej koncovej ceny elektriny pracuje regulátor s aritmetickým priemerom denných cien druhého typu silovej elektriny na pražskej burze v prvom polroku. Veľkoobchodná cena tohto typu elektriny bola v prvom polroku tohto roka na úrovni od približne 31 eur do 33 eur za megawatthodinu. Veľkoobchodná cena prvého typu elektriny sa pohybovala od zhruba 32 eur do necelých 52 eur za megawatthodinu.

Ceny zemného plynu na burze sú pokojnejšie. Priemerná cena NCG, ktorá vstupuje do regulovanej ceny za dodávku plynu, sa podľa údajov European Energy Exchange (EEX) v tomto roku pohybuje na úrovni zhruba 17 eur za megawatthodinu. Aktuálne sa ceny a ich vývoj na burze EEX NCG Daily Reference Price pohybovali od 20 do 15 eur za megawatthodinu.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #elektrina #ÚRSO