Veľké nemocnice budú podľa Ineko tvoriť dlh aj po oddlžení

Ministerstvo pri oddlžení nemocníc nastavilo aj sankcie, ale ani to nezabráni, aby sa veľké nemocnice opäť nezadlžovali, tvrdí Dušan Zachar zo spoločnosti Ineko.

17.09.2017 12:50
2

Vláda tento týždeň odsúhlasila Koncepciu oddlženia zdravotníckych zariadení. Zo štátnych finančných aktív by sa na tento účel malo vyčleniť do 585 miliónov eur. Zo spomínanej sumy predstavuje poskytnutie návratnej finančnej výpomoci pre Národnú transfúznu službu SR na úhradu záväzkov po lehote splatnosti 28 mil. eur. Základnými princípmi oddlženia budú podľa ministra zdravotníctva Tomáša Druckera rovnaký prístup a zaobchádzanie pre všetkých, dobrovoľnosť na strane dlžníka a na strane veriteľa transparentnosť.

Ako pre agentúru SITA uviedol analytik Ineko Dušan Zachar, každé oddlžovanie, ktoré sa pravidelne opakuje, predstavuje riziko morálneho hazardu. „Oceňujem však, že nepôjde o bezpodmienečné oddlženie. Ministerstvo nastavilo pár sankčných mechanizmov, ktoré môžu v určitej miere motivovať niektoré zdravotnícke zariadenia, aby po oddlžení hospodárili lepšie,“ konštatoval.

Zachar sa však obáva, že pre niektoré veľké štátne nemocnice to nebude dostatočná výstraha a budú aj naďalej vytvárať nové dlhy. Chýbajú totiž podľa neho také systémové opatrenia a reformy v zdravotníctve, ktoré by toto riziko účinnejšie obmedzovali.

Drucker tento týždeň poznamenal, že do konca tohto mesiaca bude mať ministerstvo pripravené všetky ozdravné plány za štátne nemocnice. „V priebehu leta sme pripravili zmluvnú agendu. Myslím si, že nie sme ani v nejakom veľkom časovom sklze oproti pôvodnému harmonogramu,“ informoval Drucker. Oddlžovanie sa uskutoční v niekoľkých kolách. Podmienené bude vytvorením dozorných orgánov, realizáciou ozdravných plánov, či sankcionovaním neplnenia dohôd. Veriteľ bude mať na výber dve formy, a to fixný diskont alebo elektronickú aukciu. „Budeme sa pozerať iba na dlhy, ktoré vznikli do 31. decembra 2016 a predstavujú celkový objem 647 miliónov eur v nominálnej hodnote,“ informoval šéf rezortu.

Ministerstvo bude uzatvárať mandátne zmluvy s nemocnicami, ktoré budú obsahovať dohodu o povinnom zriadení dozorných orgánov a ich kompetencií, predloženie ozdravného plánu a sankcionovanie jeho nedodržiavania. Nedodržiavanie ozdravných plánov bude mať za následok aktiváciu sankčných mechanizmov, pôjde o zmrazenie navyšovania miezd nad úroveň zákonom ustanoveného minima, nemožnosť čerpať ďalšie finančné prostriedky na oddlžovanie, iniciáciu zmeny štatutárneho orgánu, či pokutu za porušenie zmluvných podmienok. Koncepciu oddlženia musí ešte odobriť parlament.

S obsahom koncepcie nesúhlasí Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok (SK+MED). "K danému materiálu sme sa niekoľkokrát osobne stretli, avšak k ústretovým krokom zo strany MZ SR neprišlo. Materiál na oddlženie sa nezmenil,“ uviedla v otvorenom liste asociácia.

Ako dodávatelia upozorňujú, pohľadávky veriteľov nemocníc stále narastajú. Štátne nemocnice dlhujú dodávateľom zdravotníckych pomôcok a špeciálneho zdravotníckeho materiálu združených v asociácii SK+MED ku koncu druhého štvrťroka 2017 takmer 188 mil. eur. Z tejto sumy je výška pohľadávok po lehote splatnosti viac ako 160 mil. eur. Pohľadávky staršie ako 365 dní sú vo výške 93 mil. eur. Úroky z omeškania a zmluvné pokuty tvoria nad rámec týchto údajov ešte sumu viac ako 25 mil. eur. Dodávatelia špeciálneho zdravotníckeho materiálu sú podľa asociácie nútení predávať aj naďalej svoje pohľadávky tretím stranám, bez čoho by bol celkový dlh za členov SK+MED oveľa vyšší.

V prípade diskontu pohľadávok veriteľov chápe Zachar obe strany sporu – štát sa musí snažiť narábať so svojimi prostriedkami a štátnou pomocou čo najhospodárnejšie, tak to bolo aj pri oddlžovaní za ministra Rudolfa Zajaca. „Ale na druhej strane chápem aj frustráciu tých veriteľov, ktorí si k dodávanej službe či tovaru neprihodili žiadnu rizikovú prirážku za pravdepodobné oneskorené platby štátnych nemocníc, a preto sa teraz cítia ukrivdení. Tí sa budú musieť rozhodnúť, či sa uspokoja radšej s vrabcom v hrsti, alebo si počkajú ktovie ako dlho na holuba na streche,“ uzavrel analytik.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
2 debata chyba
Viac na túto tému: #zdravotníctvo #ministerstvo zdravotníctva #nemocnice